Върховният административен съд (ВАС) спря до приключване на съдебния спор действието на наредбата за провеждане на конкурси за директори в държавните и общинските училища и детски градини. Тя беше издадена на 1 юли тази година от бившия министър на образованието акад. Николай Денков и бе обнародвана четири дни по-късно.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
В средата на юли започна процес по смяна на ръководители на училищните и предучилищните институции в цялата страна, като тръгнаха конкурси за над 400 нови директори. Въпросната Наредба №16 на МОН бе подложена на критики, тъй като не въвежда дълго чаканата мандатност, а дава основание за масови рокади.
Пред ВАС беше образувано административно дело по жалба на директора на СУ „Д-р Петър Берон“ в Пазарджик, в качеството ѝ на участник в конкурс. Така върховните магистрати спряха действието на наредбата с цел да се осигури защита на лицата, подали жалба или протест, какъвто е случаят с директора на пазарджишкото училище.
От ВАС приемат, че ако обявените конкурси за заемане на длъжността „директор“ на институции в системата на предучилищното и училищното образование продължат при действието на оспорения нормативен акт, това би ограничило възможностите на жалбоподателката за успешно участие в конкурса, предвид евентуално несъответствие с поставените в Наредбата изисквания към кандидатите.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
"Заложени са множество критерии, които имат субективен характер, отнасят се до личността на кандидата като мотивация за заемане на длъжността, нагласа за работа в екип и усъвършенстване и комуникационни умения. Евентуалната незаконосъобразно формирана комисия, която ще оценява качествата на кандидатите, възможността за субективизъм при оценката, влияят пряко върху законосъобразността на конкурса и пряко засягат всеки участник в този конкурс", гласи становището на ВАС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Добавя се, че централизираното провеждане на стотици конкурси за директори на институции в системата на образованието, които са обявени в момента, "при действието на незаконосъобразни правни норми", би представлявало действително сериозно засягане на обществения интерес, включително и на жалбоподателката като участник.
"Предварителното изпълнение на наредбата би причинило значителни и трудно поправими вреди както на интересите на участниците в конкурса, конкретно и на жалбоподателката, така и на защитимите обществени интереси, които са предмет на регулиране. Това е така и предвид несигурността, свързана с действителността на евентуално възникналите вследствие на конкурса трудови правоотношения, в случай че наредбата бъде отменена от съда, и неблагоприятния ефект върху провеждането на предстоящата учебна година", аргументират се върховните магистрати.