В момента в 20 професионални гимназии у нас има дуално обучение, колко още ще се включат зависи от заявките, а ще отворим през 2017 г. кандидатстването по ОП ”Наука и образование”, в която има специален проект за дуалното обучение.
Това заяви днес министърът на образованието проф. Николай Денков.
Денков участва във форума за дуално образование: „Следващи стъпки във въвеждането на дуалното обучение - нови професии и обучение на наставници”. Сред участниците бяха и бяха посланикът на Конфедерация Швейцария у нас Денис Кнобел, посланикът на Германия Детлеф Лингеман, жарже д, афер на Австрия Томас Щьолцл и представители на местната власт, на професионални гимназии, на институциите.
Оценката за въведеното дуално обучение е, че там където има тясна връзка между фирмите, училищата и общинските власти, нещата вървят добре, подчерта министърът. Ако няма интерес от фирмите - няма как да се случи, добави той. Тук не бройката е важна, а качеството на проектите. Професиите, обхванати от дуалното обучение са мехатроника, машиностроителни специалности, в областта на търговията и финансите и др.
На въпрос за реализацията на учениците, завършили професионална гимназия с дуално обучение и перспективата да ги загубим, тъй като част от тях могат да предпочетат работа в западноевропейска страна на по-висока заплата, какво прави МОН, проф. Денков отговори: "министерството не може да задържи никой. Но това, което трябва да направим всички, е в България да се живее хубаво, което означава по-високи заплати, по-добро здравеопазване, по-добро образование".
На 15 септември учителите и учениците ще имат материалите, с които да работят, както и учебници, отговори министър Денков на въпрос на медия. "Там, където учебниците няма да бъдат в класните стаи, в началото на учебната година ще имат материали, които ще представят първите глави от учебниците", добави той, цитиран от БГНЕС.
По-късно в приветствието си към участниците във форума министърът отбеляза, че дуалната форма на образование е гаранция, че голяма група млади хора ще получат професия още на ученическия чин и това е тяхно осигурено място в бъдещето. Като отдаде дължимото на опита на три европейски държави, които трябва ние да мултиплицираме- Швейцария, Германия и Австрия.
Вече година и половина работим по проекта ДОМИНО с България, с 11 български училища и имаме резултат, похвали партньорите си посланикът на Швейцария Денис Кнобел в приветствието си към форума. И изрази надежда предложенията по него да намерят адекватна реакция сред българските институции. Подчерта, че постигнатото по проекта е срещнало интерес не само сред швейцарските, германските и австрийски компании, но и сред българските.
Германия подпомага в дуалното обучение 3 български училища, тази година първите випускници ще получат своите дипломи, заяви посланикът на Германия Детлеф Лингеман. Според него Германия е най-големият двустранен партньор на България в областта на бизнеса и редица германски фирми разширяват своята дейност у нас, което е в пряка връзка с необходимостта от по-квалифицирана работна ръка.
Задоволство от съвместната работа изрази и жарже д, афер на Австрия Томас Щьолцл. Той осведоми, че за нуждите на австрийските компании вече се обучават 100 български ученика в дуалната форма, което за него е обещаващо начало.