Университетите получиха допълнителни 21,4 млн. лв.

12 февруари 2014, 14:05 часа • 18960 | прочитания

Правителството одобри предоставянето на 21 422 145 лв. допълнителни трансфери за държавните висши училища, предаде БГНЕС.

Още: Ще има ли освобождаване от матури при висок успех и колко от учителите го искат

Още: Ударно намаление: По-малко позволени отсъствия в училище, готви се промяна

Средствата са предвидени в централния бюджет за 2014 г. и се разпределят между ВУЗ-овете в зависимост от комплексната оценка за качеството на обучението, съответствието му с потребностите на пазара на труда и за увеличение на диференцираните нормативи за издръжка на обучението в приоритетни професионални направления.

Висшите училища се класират по всяко професионално направление. Комплексната им оценка се формира на базата на индикатори със съответната тежест, включени в три основни групи – учебен процес, научни изследвания, реализация и връзка с пазара на труда, както и според индикаторите, определени в рейтинговата система на висшите училища у нас, администрирана от МОН.

Допълнителната субсидия, която се предоставя въз основа на комплексната оценка, зависи и от броя на студентите, които се обучават в съответното професионално направление. Професионалните направления са две. Първото е педагогически науки, природни науки, математика и информатика, технически науки, аграрни науки и ветеринарна медицина, изкуства, а второто – хуманитарни науки, социални, стопански и правни науки, здравеопазване и спорт, сигурност и отбрана.

Още: Стипендии за бъдещи студенти с математика и природни науки: Ново предложение

Още: Учители пак заговориха за отпадане на матурите: Ето при какви условия

На базата на тези критерии субсидията за издръжка на обучението на държавните ВУЗ, определена по реда на ПМС 162/2001, ще бъде увеличена с до 58% за професионалните направления от първата група и с до 29% - за професионалните направления от втората група. Точният процент зависи от получената оценка за качество.

Правителството издаде и държавна гаранция по Закона за кредитиране на студенти и докторанти в размер до 40 млн. лв. Средствата са предвидени в Закона за държавния бюджет за тази година.

Още: Ново предложение за финансиране на второ висше

Още: Неработещите университети да се закриват: Ново предложение

Основна цел на програмата за студентско кредитиране, която започна през 2010 г., е създаването на условия за свободно развитие на висшето образование, както и за достъп до висше образование чрез споделяне на финансовите отговорности между потребителите и държавата. Министърът на образованието и науката подписва от името на правителството споразуменията за издаване на държавна гаранция с четирите банки, сключили типов договор с МОН за кредитиране на студенти и докторанти – "Банка ДСК" ЕАД, "Райфайзенбанк (България)" ЕАД, "Алианц Банк България" АД и "Юробанк България" АД.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес