Трябва да се промени целта на образованието. Не трябва да се мисли само за НВО, а какво ще правят децата, след като завършат училище. Това заяви пред БНР Лъчезар Томов, учител по математика.
"Образованието е отражение на едно общество. Нашето общество в момента се намира като развитие интелектуално, културно, икономическо, около XIV век", смята той. И добави: "Нямаме чувство за общност. Всеки мисли, че сам може да се спаси. Всичко е на състезателна основа, което е изключително вредно".
ОЩЕ: Резултати от матурите: Ето каква е средната оценка на зрелостниците
"Има тенденция надолу в оценките. Оценката 3,93 на матурата по БЕЛ е по някакви специални критерии. Обикновено в университетите например се дава 60% за 3-ка, а резултатите по БЕЛ са 50%. Така че аз не бих бил толкова сигурен, че това е оценка "Добър 4", коментира той.
Според него не случайно тази година матурата по БЕЛ след 7 клас е направена по-лесна. "Ако не е направена по-лесно тази матура по математика, очаквам сходен или по-нискък резултат от миналата година", смята учителят.
По думите му часовете по математика в обикновените училища са твърде малко, а в математическите училища - твърде много. Според него има нужда да се повиши и квалификацията на учителите. "Освен това се изисква един учител да работи с децата дълго време, а често в някои училища се сменят учители по 5 пъти годишно. Честата смяна на учителите и стила на преподаване е вредно за децата", категоричен е Томов.
Заради малкото време за упражнение и по БЕЛ, и по математика се стига до наизустяване, без да се разбира, предупреди той. БЕЛ и математика са основните предмети и те трябва да са всеки ден в училищната програма, изказа мнението си учителят.