Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година. Това заяви пред БНР Диян Стаматов, директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Според него обаче са необходими бързи реформи в учебното съдържание, системата за оценяване и системата за санкциониране и стимулиране на учениците.
ОЩЕ: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Какви промени са наложителни?
"Първата част е сериозна промяна в учебното съдържание - нещо, за което се говори от дълго време, но не се случва. Веднага, успоредно с това, промяна в самата система на оценяване на учениците, която в този вид, в който в момента съществува, законно регламентиран, изисква промяна в законодателството, за да се случат промени, и на трето място - много бързо, успоредно с първите две, е системата за стимулиране и санкциониране на учениците, защото в момента расте едно поколение, което има безкрайно силното усещане за ненаказуемост", обясни той.
ОЩЕ: Директор на столично школо: Училището има основната цел да подготвя добри и щастливи хора
По думите му промяната на учебното съдържание не може да се случи заради липсата на политически консенсус. Освен това за да се случи такава промяна, е необходимо сериозно визионерство и лидерско отношение за това какво да се махне от сегашното учебно съдържание, добави той и уточни, че то трябва да остане на 1/3 от това, което в момента се предлага на учениците.
Стаматов смята, че съвременният подход на оценяване изисква много по-голяма гъвкавост за представяне на информацията, която учениците имат. "Онова, което в момента ние познаваме - ученикът излиза и разказва, това вече не работи в този си формат", изказа мнението си той.
ОЩЕ: Идея: Санкции за ученици, които закъсняват и са без домашни
Според него са необходими сериозни промени и при провеждането на националните външни оценявания и матурите, защото те са част от системата за оценяване, която е изключително консервативна и остаряла. "За да се случи това обаче, отново е необходимо национално отговорно управление", категоричен е той.
ОЩЕ: Безплатните учебници, програмите, часовете: Какви са промените през новата учебна година? (СНИМКИ)
За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни социални мрежи от подрастващите. "За това трябва законова промяна, а от друга страна - изключително силен родителски контрол върху използването на мобилните телефони", категоричен бе той.
Стаматов подчерта, че към момента увеличението на учителските заплати продължава да е енигма.