По половин отсъствие ще се пише вече на закъсняващите ученици, ако са пропуснали до 20 минути от учебния час, а ако е повече, отсъствието ще е цяло.
Още: Нова идея: Отпадане на външното оценяване в 10. клас и задължителна матура по математика
Още: Нова програма ще подготвят олимпийци по математика
Правилото е залегнало в новата Наредба за приобщаващото образование. То дава възможност по-лесно да се изчислява броят на отсъствията и действа дисциплиниращо на учениците, но се прилага по преценка на учителя, според конкретния случай, коментира директорът на 51-во училище в София "Елисавета Багряна" Асен Александров.
Мотивите за приемане на новото правило са свързани с липсата на регламентация на закъсненията в старата наредба, както и със затруднения при тяхното сумиране, ако се отчитат по една трета, коментира Александров, който е автор на идеята.
"Много по-добре е в една система да се напишат 2,5 отсъствие, а от друга страна е по-дисциплиниращо. Просто учениците да знаят, че когато закъснеят ще бъдат санкционирани", обясни той.
Още: Образователният министър поиска ВУЗ-овете да завишат изискванията към студентите
Още: Първокурсничка на СУ и INSAIT проби на световен форум за изкуствен интелект
Всяко закъснение, освен че е индивидуално нарушение, пречи на общия учебен процес, казва още той. "Представете си в един клас - 25-26 деца, ако три-четири закъснеят, ритъмът и динамиката на учебния час силно се нарушават. Това ни се строи подходящ инструмент да ограничим тези закъснения на учениците", поясни той, цитиран от Дарик.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Два неучебни дни за учениците в Сливен
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Според директора отчитането на отсъствие до 20 минути като половин закъснение не е прекалено тежка санкция. Имало е и по-строги разпоредби. "Преди години имаше, че след първия час закъсненията се считат за цяло неизвинено отсъствие. Което е доста по-строго от сегашния правилник", спомня си Александров.
Правилото се прилага по преценка на учителя според конкретния случай, поясни Александров, защото новият закон дава автономия на училищата и всяко нещо може да бъде разписано в правилника.