Над 4,5 млрд. лв. годишно. Толкова излизат от джобовете ни допълнително под формата на регламентирани и нерегламентирани плащания за здраве - за прием в болница, за реновирани битови условия, за лекарства и медицински изделия, пише журналистката Генка Шикерова във Фейсбук.
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
А вратата в полето, която позволява едно и също лекарство или консуматив да струва в пъти повече в някои болници, остана.
Позволи го управляващото мнозинство с изчезването на един ключов параграф в Закона за обществените поръчки.
Сега може и наказателна процедура да започне. Нали си имаме мазнинки от общия джоб за харчене, пише още тя и споделя свое проучване за Свободна Европа "Къде отиват милиардите, които българите доплащат от джоба си за здраве".
Още: Да се изучава ли религия в училище? Проучване
Още: Така излезе: Учителите в черния списък на "Възраждане" сами са си виновни
“Последните данни са за около 48 на сто от разходите за здравеопазване, които се дават пряко от хората под формата на регламентирани и нерeгламентирани плащания”, каза за Свободна Европа доц. Христо Хинков, директор на Националния център по обществено здраве и анализ. Той уточни, че средното ниво за европейските дъжави е 15-20 на сто. Всичко останало се покрива от здравните фондове или допълнителни частни застраховки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ще има ли задължителна матура по математика: Отговорът на просветния министър
Още: Повече нова литература, но без да се жертва класическата: Обмислят промени в учебните програми
Хората са принудени да плащат десет пъти по-скъпо за едно лекарство или изделие, в сравнение с цената му на пазара. На други места им изискват допълнителни пари за самия достъп до болнична стая.
Законите и наредбите забраняват това. Забраняват и на болниците да печелят от надценки на лекарства и медицински изделия. Но вратичките в законите са широко отворени, въпреки че всички в системата знаят за тях, посочва статията и показва примери за това.
Още: Разказ за една болница - кулминацията на система в колапс, сметката за която ще платим всички ние
Още: В търсене на знания: 4 частни училища, които променят правилата
Още: За две години нито един студент не е избрал да учи безплатно и да остане у нас