Над 4,5 млрд. лв. годишно. Толкова излизат от джобовете ни допълнително под формата на регламентирани и нерегламентирани плащания за здраве - за прием в болница, за реновирани битови условия, за лекарства и медицински изделия, пише журналистката Генка Шикерова във Фейсбук.
А вратата в полето, която позволява едно и също лекарство или консуматив да струва в пъти повече в някои болници, остана.
Позволи го управляващото мнозинство с изчезването на един ключов параграф в Закона за обществените поръчки.
Сега може и наказателна процедура да започне. Нали си имаме мазнинки от общия джоб за харчене, пише още тя и споделя свое проучване за Свободна Европа "Къде отиват милиардите, които българите доплащат от джоба си за здраве".
“Последните данни са за около 48 на сто от разходите за здравеопазване, които се дават пряко от хората под формата на регламентирани и нерeгламентирани плащания”, каза за Свободна Европа доц. Христо Хинков, директор на Националния център по обществено здраве и анализ. Той уточни, че средното ниво за европейските дъжави е 15-20 на сто. Всичко останало се покрива от здравните фондове или допълнителни частни застраховки.
Хората са принудени да плащат десет пъти по-скъпо за едно лекарство или изделие, в сравнение с цената му на пазара. На други места им изискват допълнителни пари за самия достъп до болнична стая.
Законите и наредбите забраняват това. Забраняват и на болниците да печелят от надценки на лекарства и медицински изделия. Но вратичките в законите са широко отворени, въпреки че всички в системата знаят за тях, посочва статията и показва примери за това.
Още: Разказ за една болница - кулминацията на система в колапс, сметката за която ще платим всички ние