Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сергей Игнатов за намаляването на лятната ваканция: Първо да вкараме българското училище в XXI век

31 юли 2017, 09:30 часа • 4529 прочитания

Бих тръгнал на широко обсъждане, тогава когато съм вкарал българското училище в XXI век, ваканцията не е най-наболелия проблем. Големият проблем са стандартите, които превърнаха учителите в чиновници. Така коментира предложените промени за съкращаване на лятната ваканция, направени от Министерството на образованието бившият ресорен министър Сергей Игнатов в студиото на БНТ.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

"Лятото в България е измамно дълго, всъщност през половината време вали", припомни още той.

„Освен това по икономически причини голяма част от семействата почиват през септември, няма нужда да лишаваме тези семейства от тази опция да се ходи на море през септември. Само този, който не е преподавал не знае какво физическо и емоционално изтощение е този труд. Лятото е нужно  и на учителите, за да четат и да се квалифицират. Сред учителите няма масова подкрепа на предложените промени“, допълни Игнатов.

Бившият министър коментира още, че „от МОН се чуха два аргумента – като увеличим ваканциите, ще съкратим разходи по отопление и ще задържим децата от маргинализираните групи, но е хубаво тези деца да се държат на топло през зимата.“

Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство

Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман

Според него „задържането в клас може да стане по една система, с която да се създадат хубави летни училища, да имат някакви занимания, които тях ги интересуват. Тогава ние ще ги задържим и ще дадем възможност за специализация."

„С графици няма да решим проблема. Още 2010 година има проект за въвеждане на електронна система в училище, което значи, че при грипна ваканция децата учат от вкъщи и няма загуба на учебен материал. Нека се освободим от климатичните въпроси, живеем в 21 век, всъщност той скоро ще свърши. Първокласниците от тази година след 65 години ще са пенсионери,“ каза още Игнатов.

Според него трябва „да се откажем от идеята за елитни училища и да работим за идеята всички училища да бъдат еднакви. Нужно е да се изравни стандарта, защото всички деца трябва да имат еднакъв шанс.“

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес