Дойде му времето и на образованието, но когато много се бави реформа, която е неотложна, ефектите от политическата безотговорност излизат на повърхността. За демографска криза се говори от 80-те години и това е много дългосрочен процес. Това заяви бившият министър на образованието Румяна Коларова.
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
По думите ѝ "когато се предлагат решения в образованието, трябва да се прави разлика между какво не е направено и какво се прави грешно, защото това поражда и насилието в училището. Има едни изключително порочни практики, които се приемат като даденост. Налети пари убиха българската наука и създадоха едни порочни практик с източване на пари от ненаучни организации."
Според Коларова "много от скоро сме започнали да мислим за образованието във връзка с бизнес и наука. Там където не върви науката, не върви и образованието. Вече 20 години се залъгваме с думата промяна. Непрекъснато да обясняваш, че ще има промяна. Въпросът е да има приемственост и консенсус."
Бившият образователен министър Сергей Игнатов коментира в студиото на bTV, че "няма кой знае какъв срив в образованието, има загубено почти едно десетилетие и от края на 90-те се правят положителни реформи в цялата образователна система. Не може да оценяваме партийните програми еднакво."
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
Той уточни, че статистиката показва, че страната ни не е най-зле в ЕС: "Така че ние си говорим за демографска криза, но трябва да оценяваме реалностите."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
Игнатов е на мнение, че: "Началната стартова заплата на учителите трябва да бъде като хората в ИТ сектора. Когато човек премине през образованието не трябва да бъде гостенин в живота."