Психологията остава най-желаната специалност в СУ

11 юли 2017, 19:09 часа • 3477 | прочитания

7230 са кандидатите, подали документи за прием в Софийския университет „Свети Климент Охридски”. И тази година най-много са тези, посочили като желание специалността „Психология”.

Още: Просветният министър с призив родителите да ограничат телефоните на учениците и у дома

Още: Анализ: Качеството на образованието е съмнително, учениците нямат умения за пазара на труда

Днес беше обявен първият етап на класирането за най-старото висше училище у нас, съобщиха от Алма матер. 

След психологията се нареждат специалностите "Публична администрация" и "Социология", следвани от "Английска филология", "Компютърни науки", "Софтуерно инженерство", "Българска филология", "Информатика", "Информационни системи" и "Право".

Така се запазва тенденцията на сериозен интерес да се радват и доста специалности с проблемна реализация след дипломирането.

Още: Въвеждат задължителен час по религия в училищата?

Още: Оценка за дисциплина по закон: Министърът на образованието Красимир Вълчев внесе яснота

Според рейтинга на висшите училища в България например безработните сред психолозите от СУ са два пъти повече от информатиците в същото положение. Значително по-голям е и процентът на тези, които не работят по специалността си 5 години след завършването на висшето образование.

Подобно е положението и с останалите хуманитарни специалности, които се радват на голям интерес от кандидат-студентите.

До 14 юли новоприетите имат право да се запишат в специалността, в която са класирани на първия етап или да се включат във втория, резултатите от който ще станат известни на 18 юли.

Третото класиране ще излезе на 25 юли и записването за него е окончателно.

Още: Росен Желязков: Управленската ни програма съдържа цялостна система за подобряване на качеството на висшето образование

Още: Канал за мигранти ли е университетът в Перник? Отговорът на ректора

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес