Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Просветният министър: Ще предложа да отпаднат матурите за 4 и 10 клас

30 април 2020, 17:52 часа • 18655 прочитания

"В първата седмица на юни ще бъдат изпитите най-вероятно. Във вторник ще дам по-точна информация. Външното оценяване след 4 клас е важно, но тази година ще предложа на Народното събрание да не се провеждат двете външни оценявания след 4 и след 10 клас. Но изпит за 7 клас ще има със сигурност". Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев пред bTV.

Учениците ще се явят физически само на матурите след 7 и 12 клас, като се очаква датите да бъдат обявени официално следващата седмица. Тогава ще стане ясно и върху какъв материал ще са изпитите. „Нормално е родителите и учениците да искат по-малко материал да се включи в матурите - ще подходим максимално предпазливо, във вторник ще обявим кой материал точно ще бъде изключен. Няма да включим материал, които училищата не са успели да предадат“, категоричен бе министър Вълчев. Децата, болни от COVID-19 или под карантина, ще се явят дистанционно на изпитите или ще има алтернативна дата, каза министърът. За ВУЗ-овете няма да има проблем с кандидат-студентските кампании.

„Ще бъде несправедливо учениците от 12 клас да нямат възможност да повишат оценките си. Там където няма възможност за онлайн решение, ще разрешим индивидуални срещи между учениците и учителите. Вероятно след 14-15 май ще дадем възможност за такъв тип срещи“, каза още Вълчев. „Не се предвижда нулева година за някои специалност. След като приключат мерките, ще се вземе материалът, които е бил пропуснат. При някои ще има удължаване на учебната година“, каза още той.

„Образованието за предучилищна възраст, както и това от първи клас до 16 години продължава да бъде задължително. Ако, обаче, наесен имаме силна вторична вълна на коронавируса, рискуваме много повече. За нас основния фактор остава епидемичната ситуация“, заяви министър Вълчев. Той уточни, че записването за първи клас върви нормално, като се извършва предимно онлайн.

Според него тези, които не са се включили пълноценно в дистанционното обучение, не са го направили не заради липса на възможност, а по скоро от нежелание, тъй като почти всяко дете има смартфон. В ромските махали медиатори и учители носят материали на децата, които нямат достъп до онлайн обучението, поради липса на техника. „Дори в някои сливенски села магазинерките са носили учебните материали, тоест, който може и колкото може помага“, допълни Красимир Вълчев. „Това, което показа тази кризисна ситуация, е, че там където има отговорно отношение към образованието, резултатите са добри, тоест, неравенствата се дължат – най-вече на отговорността на родителите, именно те помогнаха най-много на учителите“, категоричен бе министъра. 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес