Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пореден скандал с европарите за наука

18 януари 2017, 21:12 часа • 2791 прочитания

Напрежението около така очакваните от родната научна общност 4 нови центъра за върхови постижения и 8 за компетентност, които трябва да се изградят с 350 млн. лв. по оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж" (НОИР), се покачва. Заради променени в последния момент условия учените поискаха удължаване на срока за кандидатстване до 15 март. Според сегашния регламент проекти могат да се подават до 19 часа на 23 януари.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

На 30 декември 2016 г. МОН излиза със съобщение на сайта на оперативната програма, че в процеса на даване на разяснения на потенциалните кандидати са установени някои "фактически грешки и/или несъответствия на документи от условията за кандидатстване спрямо критериите за избор на операции". Във връзка с това от управляващия орган на програмата (дирекция "Структурни фондове" в МОН) са коригирали грешките. Според учените обаче така се променят съществено одобрени преди това критерии, което налага да се поправят и части от самите проекти. Затова в писмо до вицепремиера по еврофондовете Томислав Дончев 15 учени, сред които 11 директори на институти от БАН, се обърнаха с молба срокът за кандидатстване да се удължи, пише в. "Сега".

Зам.-министърът на образованието Красимир Киряков обаче посочи преди ден, че срокът, който вече бе удължен от 3 на 5 месеца, е бил напълно достатъчен за изготвяне и подаване на проектите. Взето е обаче под внимание искането им проектите да не се превеждат от заклет преводач, а просто да бъдат преведени на английски език. Шефът на главна дирекция "Структурни фондове" към МОН Цветана Герджикова пък бе категорична, че нищо в правилата за кандидатстването не е променено по същество. "Става дума за технически грешки от рода например буква "ф" да се замени с буква "х" и несъответствия в номерата на някои приложения към насоките за кандидатстване. Дори да не ги бяхме поправили, това нямаше да е причина за отхвърлянето на даден кандидат", коментира тя.

Въпреки че до крайния срок за подаване на проектите остават пет дни, в образователното министерство все още не е постъпило нито едно предложение. Според Киряков традиционно проекти се подават в последната седмица, особено когато става дума за толкова сложни и обемни материали, каквито се изискват за въпросните научни центрове. Все пак Киряков призова кандидатите да не чакат последния момент, за да изпратят идеите си.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

Учените твърдят, че в разясненията, които МОН дава на кандидатстващите организации и които стават част от официалните документи по програма, "периодично се правят концептуални промени за подготовка на проектните предложения". Такива били основно отговорите на въпроси, свързани с методиката за оценка на проектите и начина на подаването им, по които управляващият орган дава разяснения, които противоречат на първоначалните указания от същия орган и изменят съществено одобрените вече критерии за избор на операции. Най-фрапиращите случаи били свързани с допустимостта на научния екип и на асоциираните партньори по проекта, начина на подбор и на тълкуване на критериите за оценка и др. Вероятно това е причината след промените от 30 декември от насоките за кандидатстване изненадващо да отпаднат всички давани отговори и разяснения, които по принцип би трябвало да останат публични.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес