Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Около 2000 учители не могат да се включат в електронното обучение, търсят се решения (ВИДЕО)

16 март 2020, 14:51 часа • 12035 прочитания

На много голямо изпитание е инфраструктурата, защото говорим за обеми на натоварване от 5 до 20 пъти. За близо 2000 учители имаме информация, че нямат техническа възможност да се включат.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на брифинг в Министерски съвет относно стартирането на онлайн обучението от днес заради мерките, взети за борба срещу коронавируса у нас.

Няма инфраструктура, която да може да издържи на електронно натоварване, дори в развитите страни. Всички усилия са насочени към отстраняването. Не означава, че днес всички ученици са стартирали ефективно, надяваме се, че това ще се случи още утре, поясни министър Вълчев.

За близо 2000 учители имаме информация, че нямат техническа възможност да се включат. Ние имаме готовност да закупим техника, ще използваме между 1 и 2 млн. по Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен разтеж", поясни Красимир Вълчев.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

Буквално в момента изпращаме на всички училища указания за работа на платформата на Microsoft. Няма да заплащаме нищо допълнително, но до момента малко училища са я използвали, защото ние в последните години насърчавахме многообразието от платформи, каза Вълчев.

С мобилните оператори сме готови да осигурим WiFi точки в квартали, където деца нямат свързаност. Става дума за около 11% от учениците. Не можем на всички да осигурим устройства, тъй като няма и налични по складовете. Можем частично да разрешим достъпа до интернет - в кварталите и селата. Ще действаме по степен на концентрация, коментира още Красимир Вълчев. Работи се и по телефона, разпечатват се материали, но с максимално ограничаване на взаимодейдствието, заяви Вълчев.

Ще имаме общо над 22 дни, които са неучебни, което надхвърля гранииците на възможното. Ние неизбежно ще влезем в решение да се компенсират дните, в които не може да се провежда учебен процес. Имаме над пет варианта и за нито един от тях нямаме сигурност, че е по-вероятен от останалите, каза Вълчев. Той препоръча на преподавателите, ако имат възможност, да преподадат нов материал или поне да подготвят учениците за новия материал. По думите на Красимир Вълчев може да се възложат и проекти на децата.

Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"

Още: Българските четвъртокласници все по-добри по математика и природни науки, изпреварват много свои връстници

По отношение на университетите Красимир Вълчев поясни, че предварителните изпити няма да се проведат.

За матурите и националното външно оценяване министърът посочи, че има 8 сценария за развитие на ситуацията. По думите му може да се съкрати материал или да се продължи непосредствено до датите на изпитите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес