Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Образователният министър с повече подробности как ще се учи в условия на COVID-19

17 август 2020, 08:34 часа • 7741 прочитания

Да, окончателно е – учебната година стартира присъствено. Всички страни в ЕС ще бъдат така, всички се отказаха от политиката на крайна социална изолация. Това заяви образователният министър Красимир Вълчев.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

Според него, в ЕС има две стратегии. Първата е хибридна – т.е. да има редуване на присъствено обучение, което за България било неприемливо. Втората стратегия е и българската – щом има установени случаи на COVID-19 някъде, съответният клас или училище веднага да премине към дистанционна форма на обучение. В тази страгегия влиза и разделяне на класовете там, където е възможно.

Има предложени промени в Закона за предучилищното и училищното образование, които да регламентират дистанционното обучение като компесаторна форма на обучение, увери Вълчев пред Нова телевизия. Това значи, че ще може при определени обстоятелства дете да учи дистанционно за не повече от 30 дни с подкрепата на учителя, като виртуално е част от класа, който е на присъствено обучение.

Само по медицински причини деца остават вкъщи да учат дистанционно, подчерта Вълчев и напомни, че и без страха от COVID-19 15-20% от децата, които трябва да учат, не ходят на училище. Ще има списък с хронични заболявания, заради които децата може да не ходят на училище и да учат дистанционно. Вълчев, обаче, призна, че по-големият проблем бил когато родителите или в семейството има хронични заболявания. Ще опитаме да създадем алтернативи и в този случай, ще има срещи в края на тази и началото на следващата седмица, обясни образователният министър.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

При сезонни грипни вируси, за съжаление, ще се наложи да се излиза в дистанционен режим за обучение и за първокласниците. След това ще има по-засилен компенсаторен процес на обучение. Ще подпишем нов колективен трудов договор за сектора, с по-високо заплащане за учитиели.

Организационните мерки ще са препоръчителни – ще дадем списък с мерки за социална дистанция, с препоръки, но всяко училище ще решава само за себе си. Ако някое училище не може да реализира такива мерки, с епидемиолог ще се решава кои класове „да се затворят”. Ще препоръчваме колкото се може по-малко време учениците да стоят в коридорите, гласят обясненията на Красимир Вълчев.

Образователният министър заговори за създаване на нов електронен хъб, чрез който да се осигуряват необходимите технологии за учители за дистанционно обучение. Но за началото на новата учебна година въпросният хъб няма да може да заработи.

Що се отнася до висшето образование, Вълчев подчерта, че съответното учебно заведение ще решава, но принципно ще се възприема подход на карантиниране при доказани случаи - т.е. и тук се посочва присъствено.

Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"

Още: Българските четвъртокласници все по-добри по математика и природни науки, изпреварват много свои връстници

Учител - директор - регионално образователно управление - отворен телефон към МОН, може и към здравните власти - това е начинът според Вълчев да се сигнализира, ако има съмнение и доказателства, че в дадено учебно заведение не се спазват необходимите мерки.

По думите на Вълчев, при болен от COVID-19 ученик се карантинира целия клас. А на въпрос дали при висока обща заболеваемост, образователният министър обясни, че здравното министерство трябва да определи и предупреди, че вероятно и за обявяване на грипна епидемия ще трябва да има по-малко разболели се, отколкото в минали години.

Конституционните промени

Същевременно, Вълчев смята, че предложението за ВНС на Бойко Борисов не било да се печели време. Той счита, че тези предложения отразяват голяма част от исканията на протестиращите.

Като правителство не можем да се месим в съдебната власт, трябва да има конституционни промени, е позицията на Вълчев. Според него, протестите сега се смесили – имало както желание на млади хора да живеят по-добре, така и шмекери, загубили избори политици и „контрабандисти”. Премиерът залага на съзидателното начало и ще продължаваме да го правим, докато сме на тази позиция, добави Вълчев.

Още: "В цели 17 области в България няма нов регистриран случай на коронавирус"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес