Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коронавирус в училище – поредният затормозяващ частен случай

05 октомври 2020, 15:20 часа • 6824 прочитания

Няма единен протокол при случаи на COVID-19, който да се прилага навсякъде в България – това стана ясно от думите на образователния министър Красимир Вълчев още преди старта на настоящата учебна година. Той изрично разясни, че МОН прави стратегия, но ролята на училищните ръководства ще е много голяма, защото има индивидуални особености във всяко училище и те ще принудят съответното ръководство да направи свой план, базиран на насоките на МОН.

Липсата на пълна сигурност, естествено, изнервя и учители, и родители, и ученици. А пример за необходимостта да се реагира според ситуацията е 43-то ОУ "Христо Смирненски" в София.

Сигнал за ситуацията подадоха родители. Оказа се, че там има два случая на коронавирус, но не съвсем.

Определението „не съвсем“ е на място – има случаи на потвърден COVID-19 в семейства на двама ученици. Единият е от 2 клас, а вторият – от 6. Лично директорът Снежина Георгиева обаче признава в официално съобщение на официалния сайт на училището, че и двамата ученици не са ходили на училище от 1 седмица. Припомняме, че препоръчителната карантина за COVID-19 е 14 дни – когато не става въпрос за потвърден с PCR случай. Съгласно официални данни на НЗОК, предоставени на Actualno.com към края на юни, средният престой в болница на болен от COVID-19 е 29 дни!

В официалното съобщение за ситуацията в училището обаче впечатление прави друго. Според информация на Actualno.com, съобщението е качено на 4 октомври и в него се посочва, че 5 октомври са в онлайн среда. Причината – ще има дезинфекция на сградите на училището. Но в 7 точка пише следното: "Ако родителите в нашето училище имат контакти на фирма за дезинфекция, която може да извърши спешна дезинфекция в утрешния ден, моля да се свържат с класен ръководител и да дадат спешно контакти на фирмата. Ние продължаваме да търсим също такива възможности, стартираме утре дезинфекцията с наличния непедагогически персонал".

Въпросът в случая е трябва ли да се спазват определени правила за дезинфекция и дали е възможно те да се спазят от хора, чиято професия не е свързана с този вид работа? Съгласно алгоритъма на Националния център по заразни и паразитни болести, дезинфектантът трябва да отговаря на определени условия – хлорен, алдехиден, окислителен, алкохолен, йоден. Има и препоръка да се гледа в специален регистър на здравното министерство за дезинфектанти. Пълният набор от изисквания можете да видите ТУК!

В крайна сметка остава въпросът – как хем се търси фирма, хем непедагогическият персонал ще го прави? И чия задача е да има предварително варианти към кого да се обърнеш, когато се налага дезинфекция?

В крайна сметка от утре, 6 октомври, учебният процес продължава без карантинирани паралелки.

Още: "COVID-19: Кога цяло училище ще бъде поставено под карантина?"

"Спад в броя на заразените у нас, над 15 000 са оздравелите от коронавирус"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес