Ако има пълна забрана на телефоните в училище, учениците ще трябва да се концентрират в час и да излязат навън, за да се освежат. Забраната на телефоните ще подобри образователния процес. Много повече учениците използват телефоните извън училищата. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в предаването "Защо, господин министър?" по bTV.
Вълчев призова родителите да ограничат децата си от мобилните телефони. Той сподели, че самият той има деца и заяви, че побеждава влиянието на телефоните върху децата му. Затова още веднъж призова родителите да ограничат децата си да не използват телефоните през цялото си свободно време. "Училищата ще се справят със забраната на телефоните в час, както и всички други мерки в училище. Учителите се въздържат от налагането на санкции при използването на телефоните в час, а трябва да има санкции", настоя министърът на образованието.
Красимир Вълчев заяви още, че трябва да има оценка за дисциплина в час. Българските училища имат проблем с дисциплината, призна министърът.
Ще има промени и в учебните програми
Сега учениците трябва да показват повече знания особено по математика, да мислят логически и творчески. Трябва да се променят учебните програми, базирани на това учениците да не заучават, да не зазубрят, а да разбират учебния материал, коментира Красимир Вълчев. Министърът знае, че учениците имат проблеми с математиката и природните науки. Промяната в учебните програми ще отнеме повече време, но ще се направи промяна в учебния план - да се намали амбицията за високо профилирана подготовка, коментира министър Вълчев.
Той посочи, че 2/3 от паралелките са със засилено изучаване на английски език, като учениците владят повече английски език, отколкото математика и природни науки. Вълчев смята, че трябва да се увеличат часовете по литература и по география. Той се надява бързата промяна в учебния план да се направи за 2026/2027 г., а за промяна в учебните програми ще се отнеме 4-5 години повече.
Той посочи, че МОН не може да направи това да има система на училищата, които едни да са желани повече от други. Красимир Вълчев не вижда нищо лошо и в частните уроци. Има достатъчно добри училища, ще имат достатъчно шансове за житейска реализация, увери Вълчев.