Тази година матурите ще се проведат на 1 и 3 юни и ще започнат с час по-късно - в 09.00. Това съобщи на брифинг в министерския съвет образователният министър Красимир Вълчев.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
От думите му стана ясно, че в стаите ще се допускат около 10 ученици, които ще бъдат пазени само от един квестор. Завършващите няма да бъдат възпрепятствани да кандидатстват във висши учебни заведения, тъй като забавянето на връчването на свидетелствата ще е само с 4 дни.
На 2 и 4 юни ще се проведат допълнителните държавни зрелостни изпити. Те ще се провеждат сутрин и следобед, съответно от 08:00 и от 14:00 часа, подчерта министър Вълчев.
Присъствено ще се проведат и изпитите за придобиване на професионални квалификации в професионалните гимназии, каза Вълчев. Този изпит ще се проведе на 5 юни. На 27 и 28 август ще се проведат поправителните ДЗИ. На тях ще могат да се явят и зрелостниците, които не са го направили, на редовните дати.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Стана ясно, че изпитите след седми клас ще се случат на 15 юни по БЕЛ и на 17 юни по математика. Тези изпити ще започнат от 09:00 ч.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Кои теми отпадат от изпитите?
"В матурата по БЕЛ няма да се включват въпроси от лириката на Никола Вапцаров, както и темите, свързани с "Железния светилник" на Димитър Талев и "Тютюн" на Димитър Димов", обясни Вълчев. Той поясни, че няма пречка част от материала, взет в електронна среда, да бъде включен в изпитите.
Министърът посочи, че изучаването на голяма част от предметите от втория задължителен ДЗИ е приключило още в 11. клас и само в някои видове училища приключва в 12. клас. Изпитът по история и цивилизация няма да включва теми след Първата световна война, а от изпита по физика и астрономия ще отпадне всичко след елементарни частици. От изпита по география и икономика отпадат пък темите за северните региони.
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
По отношение на изпитването след 7. клас, министърът подчерта, че по български език и литература няма да се включват въпроси, които най-общо касаят сложно съставно и сложно смесено изречение. Отпадат темите, свързани с "Бай Ганьо пътува" на Алеко Константинов, "Неразделни" на Пенчо Славейков, "Заточеници" на Пейо Яворов, "По жътва" на Елин Пелин и "По жицата" на Йордан Йовков. Министърът подчерта обаче, че това не означава, че тези теми няма да се изучават.
По отношение на изпита по математика, няма да се включват задачи, свързани с неравенства и успоредници, каза Вълчев и поясни, че до датата на изпитите тези теми също ще се учат.
Красимир Вълчев уточни, че подробната информация за това кои теми отпадат от изпитите ще бъде качена днес на сайта на Образователното министерство.
Категерично външно оценяване за 4. и 10. клас тази година няма да има.
Още подробности за изпитите четете в този материал.