Основна мярка за преодоляване на дефицитите от електронното обучение е да има максимално много присъствено обучение. В момента тече съгласуване на специално разписан план със здравното министерство, както и с Тристранния съвет, като среща за това има на 24 август. Това коментира образователният министър проф. Николай Денков на парламентарен контрол.
Подходът е да се минава към електронно обучение само локално, дори само отделни класове, повтори проф. Денков. И обясни какви са другите мерки, които МОН се стреми да реализира:
Втора мярка – разработване на онлайн уроци, като ще се преструктурира Националната електронна библиотека в помощ на учителите.
Трето – осигуряване дейността на образователните медиатори, за които са намерени евросредства, така че да имат гарантирано заплащане за по-дълъг срок на действие.
Четвърто – стимулиране, включително с пари, на училищата, за да може да има по-голямо ангажиране на родителите. 500 000 лева ще отидат по националната програма „Участвай и променяй”.
Пето – мерки за ученици със специални образователни потребности, но тук няма предвидени допълнителни пари.
Отделно се проучват възможности за персонално обучение на ученици - чрез изкуствен интелект.
По думите на депутата Цецка Бачкова, вече има световни анализи за последиците от пандемията при образованието и че заради неприсъствено обучение ще има спад от 1.5% на БВП, а дори повече в държави с недобра по принцип образователна система, когато сегашните ученици между I и XII клас излязат масово на пазара на труда.