Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

EU COOLтура: Културното многообразие в Европа

08 юни 2021, 12:44 часа • 3065 прочитания

Изкуството като висша форма на човечност. Това беше темата на уъркшкопа за културно многообразие в Европа, който се проведе днес (8 юни).

В него се включиха учениците от Гимназия по моден дизайн във Велико Търново, като негов модератор беше образователният експерт Марияна Георгиева.

В събитието участие взе и холандецът Якоб ван Бейлен, или Яп, както го наричат познатите. Неговата къща във Велико Търново е една от най-живописните в града. Той е на 73 години и по думите му 52 от тях е свързан с България, като от 2019 година дори е избран за общински съветник. Той разказа за огромната си колекция от български килими. Някои от уникалните си образци на българските килимарски школи холандецът е намерил и купил в Турция и Молдава.

Мечтата на Якоб ван Бейлен, който показа част от колекцията си в старата столица, е да създаде национален музей на българското килимарство.

В уъркшопа се включи и арменката Хермина, която разказа за традициите около арменските килими и тяхната символика.

По думите ѝ общи теми и шарки, които могат да се видят на арменски килими са различни версии на дракони и орли.

"Те са разнообразни като стил и богати на цветове и орнаменти. Дори са били разделени на категории в зависимост от вида на животното. Например: арцвакорк – килимите с мотиви на орли. Вишапакорк – килими с дракони. Остакорк – килими със змии. Често могат да се видят и религиозни символи и флорални мотиви", разказа тя и допълни:

"Всички килими имат своите специфики като материя, цветове и орнаментика. Използват се вълна от овце или кози – това е най-популярната материя. В някои региони обаче култивират коприна и памук и използват тези материали за тъкането на килими."

"Много от килимите използват червен цвят като основа с бяло, синьо и зелено, за да допринесат за дълбочина и сянка. Вярва се, че сенките се сливат в едно и създават хармонична лечебна вибрация. Вярва се, че килимите могат да имат и лечебна роля, да пазят дома и семейството", допълни още тя.

По думите ѝ по време на арменския геноцид, някои хора са навивали роднини или деца в такива килими и са ги транспортирали или изпращали извън опасност по този начин, за да ги спасят.

"EU COOLтура"е пореден проект, който Българското училище за политика "Димитър Паница" създава и изпълнява с цел младите да чуят посланията и решенията на ЕС, да разберат, че те са за тях и могат да дойдат и от тях. Проектът е финансиран от ЕС по Многогодишната работна програма на Европейския парламент за отпускане на безвъзмездни средства в областта на комуникацията за периода 2020 – 2021 г. Медийни партньори на "EU COOLтура" са Actualno.com и Expert.bg. Повече информация можете да намерите ТУК.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес