Учениците и студентите са може би най-дисциплинирани, колкото и да им беше трудно в началото. Това каза за Радио „Фокус” - Пирин социологът и преподавател в Югозападен университет „Неофит Рилски” доц. д-р Жеко Кьосев. „Виждате, кафенетата, дискотеките са затворени, но от страна на младите хора няма никаква драма”, каза още доц. д-р Кьосев.
Той отбеляза, че дори при преминаването на обучение от разстояние, младите хора са се справили без проблем. По думите на социологът за учениците и студентите социалната изолация преминава една идея по-леко, защото те имат учебни занятия, но също така в годините доста от контактите им са се пренесли във виртуалното пространство. „Не съм правил изследване, но едва ли има ученик или студент, който да няма телефон, затова и за тях комуникацията в интернет е нещо нормално, нещо, което е част от ежедневието им”, заяви доц. Кьосев.
Социологът обърна внимание на това, че в бъдеще трябва да се помисли повече за използването на виртуалното пространство за различни дейности, но в никакъв случай не трябва да се допускат злоупотреби.
„Важният въпрос тук ще е дали технологиите ще се използват за получаването на знания, на професионална информация. На мен ми се е случвало по време на лекция да видя студент, който си е извадил телефона, тогава го питам дали чете книга, защото ако е така, то това е добре, тъй като ще може да ми импонира. Но отсрещната страна мълчи. Не е лошо да се чете, не е лошо да се ползват възможностите на интернет, но наистина трябва да видим как да се избегнат злоупотреби”, коментира доц. д-р Кьосев.
Според него би било хубаво след края на извънредното положение и пандемията да се направи социологическо проучване, което да сравни отношението на хората към технологиите и интернет преди коронавируса и след него.
Всичко за коронавируса следете ТУК.