Няколко различни институции се задействат с обхождане на адреси и убеждаване на деца с риск от отпадане от образователната система (и на техните родители) да се върнат обратно в училище. Това обяви премиерът Николай Денков, който във вторник проведе среща с МОН, Агенцията за социално подпомагане, ГРАО, Националното сдружение на общините, областните управители.
"Това, което обсъдихме, е какъв е графикът, за да получим бързо информация кои са децата, които подлежат на обхващане и които трябва да бъдат в училище. Обсъдихме как максимално бързо екипите да започнат да обхождат адресите, започвайки от 15 септември", заяви министър-председателят.
Отпадналите ученици са все по-малко
Министърът на образованието Галин Цоков каза, че в рамките на механизма за обхват на децата с риск за отпадане от образователната система за последните 6 години има спад от близо 40% на отпадналите ученици.
"Около 9000 деца годишно трайно остават в образователната система и това е едно бъдеще за тях, както и за България", отбеляза той.
"Дискусията беше конструктивна. Областни управители и представители на други институции дадоха предложения за оптимизиране на дейностите и подобряване на екипната работа на екипите за обхват. Те са над 1300. В тези екипи са обхванати над 18 600 души от различни институции", даде информация той.
"Имаме уверение от МВР и дирекция ГРАО, че един месец по-рано можем да получим данните за подлежащите на задължително образование. Може би още преди 15 септември екипите ще могат да посетят адресите, да говорят с родителите, да търсят всякакви възможности да мотивират семействата и общностите повече деца да се върнат и да останат в училище. Това е сред националните приоритети", каза още Цоков.
Денков пък добави: "Дадох си сметка, че това е една от най-благородните задачи, с които трябва да се занимава едно правителство, и в същото време една от най-неблагодарните задачи".
Той добави, че от МОН са поели ангажимент за промяна на постановлението, с което се регламентират тези механизми за обхват. От министерството ще представят вариант за обществено обсъждане, свързан с конкретните срокове по механизмите.