Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавата финансира извънкласните дейности с 25 млн. лв.

20 април 2018, 17:30 часа • 1426 прочитания

Близо 25 милиона лева са заложени в Средносрочната бюджетна прогноза за финансиране на извънкласни дейности в училищата след приключването на проекта „Твоят час“ по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Това съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в Разград, съобщиха от министерството.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

Министърът разгледа Ученическата спортна школа в града, запозна се с дейностите на Центъра за работа с деца и Центъра за подкрепа на личностно развитие.

Чрез дейностите по интереси ние можем да насърчаваме спорта, различни дейности в областта на техниката, на моделирането, каза Вълчев.

Министърът посети панорамата на средното образование и разгледа щандовете на 14 професионални и профилирани училища. Той прави химични опити с учениците от ПГХТБТ "Мария Кюри", присъства и на демонстрации с роботи на възпитаници на НПТГ "Шандор Петьофи". Министър Вълчев посети техническата гимназия и изрази надежда в нея успешно да се реализира проект, с който ще се модернизира материалната база.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

Радвам се, че „Шандор Петьофи“ е национална гимназия, припозната като национална от учениците и техните родители далеч извън границите на областта, каза министърът. Вълчев изрази удовлетворение, че и в профилираната, и в техническата гимназия в града се разкриват специалности, свързани с компютърно моделиране.

Министърът коментира, че европейската конференция на Българското председателство на Съвета на ЕС „Обучение за създаване: от дигитални ползватели към дигитални създатели“ в София е посветена на необходимостта от развиване на дигиталните умения заедно с креативността. "Това са най-важните умения на 21 век. Трябват ни дигитални създатели, не само ползватели. В бъдеще ще има повече инвестиции в местата, където има хора с компютърни умения, умения за моделиране. Затова от трети клас ще бъде въведен предметът „Компютърно моделиране“", каза министърът.

Красимир Вълчев поздрави екипа на РУО, общината и областния управител за организирането на панорамата, с която дават възможност за информиран избор на учениците и техните родители. В Разград министър Вълчев посети детска градина „Васил Левски“ и проведе работна среща с директори, учители, представители на местната власт и синдикалисти.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес