Директорът на 119 – то училище в София Диян Стаматов коментира доклада на Европейската комисия, според който децата в България имат два пъти по-голям недостиг на умения от средния за Европа.
Още: МОН прави специалността "Медицинска сестра" защитена и я освобождава от такси
Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?
"Нищо не се случва в образованието през последната една година. Причината е, че всеки един служебен кабинет има малък мандат и няма възможността да променя", каза Стаматов. Той е на мнение, че учениците в България не учат новите неща, които изучават техните връстници в Европа.
ОЩЕ: От Синдиката "Образование" искат да има промени, свързани с възпитанието на децата и учениците
По негови думи причините са комплексни и една от тях е пандемията от COVID-19. Той каза, че има забавяне темпа на отпадане на учениците.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
Стаматов заяви, че учебната програма до голяма степен има нужда да бъде редактирана, за да може да бъде достъпна до всички ученици.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
"Условията в страната са различни. Нарушава се равния достъп до образование. Средата, в която са учениците предполагат по-трудна достъпност", допълни той пред NOVA NEWS.
Директорът каза, че са положени усилия за промяна на възнаграждения на учителите и за STEM -центрове в училищата. "Кабинети по биология, химия, математика, физика има в малка част от училищата", допълни той.
ОЩЕ: МОН: 14 000 гимназисти на стаж в реална работна среда
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
Според Диян Стаматов частните уроци могат да бъдат избегнати, ако ученикът учи в рамките на учебното време, ако има силна мотивация, а също така има родителски контрол. Липсата на някои от трите фактора води до частни уроци, каза той. "Добрата и силна конкуренция, която води до необходимостта от постигане на много по-добри резултати винаги е свързана с допълнителна подготовка", допълни директорът. Той смята, че в училищата се предлага достатъчна подготовка, за да се покрият стандартите на националното външно оценяване след 7 клас и след 12 клас.
Стаматов заяви, че това което трябва да се направи в образованието е намаляване на административната тежест върху учителите, олекотяване на учебните програми на учениците и създаване на нови материални, добри условия. "Липсата на стабилно политическо управление води до невъзможността да се вземат дълготрайни, сериозни, перспективни решения", завърши той.