Дигитализацията в образователната система е възможна, сочат данните на платформата за образователен софтуер Shkolo.bg, която използват 78% от училищата в България. Над 60% от административните дейности в училище са дигитализирани през последните години.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
ОЩЕ: Какви са резултатите от матурите при десетокласниците
Учителите подобряват дигиталните си умения и ползват електронния дневник за администрация, комуникация и обучение. Те дават моментна обратна връзка за напредъка на учениците, която стига и до техните родители, като през учебната 2022- 2023 г. са изпратили 6 млн. отзиви и 77 млн. оценки. Комуникацията между училището и родителите става в рамките на секунди, което повишава ангажираността и участието на родителите в процеса на обучение. През годината в платформата са разменени над 111 млн. съобщения.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Технологиите навлизат все повече и в процеса на обучение, като учителите създават все повече онлайн тестове. Учениците в платформата, който са 84% от всички в страната, са изпълнили 1.2 млн. теста, с 400 000 повече от 2021 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Учители и директори споделят, че дигитализацията им спестява по 200 часа годишно, в което преподавателите могат да предават. Ученически документи като дипломи, свидетелства и удостоверения вече се генерират автоматично, като през 2023 г. са създадени рекордните 500 000 документа.
“Преди 7 години, когато създадохме Shkolo, в училище се разнасяха хартиени дневници, вписваха се оценки ръчно в дипломите и съобщенията до учениците се оставяха с габърче на училищното табло до входа. Учителите бяха поравно педагози и администратори. Напредъкът, който виждаме днес, беше немислим, но тенденцията за дигитализация на процесите в образованието е възходяща с всяка изминала година”, сподели съоснователят и управител на Shkolo.bg Любомир Ваньов.
ОЩЕ: Математиката мъчи - 35,29 т. от 100 е средният резултат от НВО по математика при седмокласниците
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"