Какъв е размерът на средствата, отделяни от държавния бюджет през последните 3 години за подпомагане на българските училища в чужбина, финансирането достигнало ли е до всички училища и какви мерки предвиждате за допълнително подпомагане и насърчаване развитието на български училища в чужбина, след влизане в сила на закон за предучилищното и училищното образование (ЗУПО)?
Този въпрос към вицепремиера и министър на образованието и науката Меглена Кунева е внесъл депутатът от Гражданската квота на Реформаторския блок Петър Славов.
„Броят на българските училища зад граница постоянно нараства, което е индикатор за желанието на нашите сънародници, избрали да живеят извън пределите на България, да запазят връзката си с България. Посещаването на български неделни училища от техните деца и усвояването на български език пък е предпоставка, един ден тези пораснали вече деца, да могат да се завърнат в родината си и да не се чувстват чуждоговорящи или като чужденци“, пише в своя въпрос Славов.
За учебната 2015/2016 година броят на българските училища в чужбина, които получават финансиране от Министерство на образованието и науката (МОН) достига 140, става ясно още от въпроса на реформатора.
Важна причина за растящия брой учебни заведения е възможността за финансова помощ. Затова народният представител изисква яснота за предприетите мерки в сферата на образованието на български деца, живеещи в чужбина.