37 832 ученици са били тествани за COVID-19. От тях има 5 положителни проби - 2 в София и по една във Варна, Добрич и Пазарджик. Те са предадени на родителите за проверка в лаборатория, както изисква медицинският протокол.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Това заяви образователният министър проф. Николай Денков на брифинг след първия ден, в който започна тестването на ученици от 1 до 4 клас.
3549 са били доброволците, вземали пробите, от които 3271 са родители.
"В резултат имаме 2538 паралелки, които днес са били в присъствено обучение. От тях 1471 са били в София, останалите - в другите области", обяви Денков.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
2717 са тестваните учители, от които положителните проби са 6 - 3 във Варна, по една в Габрово, Добрич и София. Според министъра тези положителни проби са предпазили от заразяване останалите деца.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Тествани са и 1507 души непедагогически персонал, от които има 3 положителни проби - 2 във Варна и 1 в София.
Министър Денков припомни, че 86 000 теста са вече пристигнали в склада в с. Лозен и утре те ще бъдат разпределени в 4 области - Пловдив, Бургас, Русе и Враца. Местните ръководства ще ги разпределят в училищата и ще обучат екипите да обучат доброволците.
"Няма задължителен ден за стартиране навсякъде", уточни Денков. "Задължително е само да има налице три условия: тестове, родители с готовност да им се тестват децата (над 50% в паралелка) и учители заедно с доброволци или екип, които да тестват", каза още министърът.
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
"Това за нас е нов модел, който, ако проработи правилно, може да ни позволи да не връщаме децата повече в онлайн обучение, ако осигурим тази безопасна среда", посочи Николай Денков.