Въпросник в училищата, който да достига до учениците и да се отнася до тяхната сексуална ориентация, до това дали ходят до тоалетна, дали носят роклички или суитшъри, няма, не е имало и няма да има.
Още: Неработещите университети да се закриват: Ново предложение
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Това каза зам.-министърът на образованието Деница Сачева по повод разразилия се скандал с конкурс „Училище без насилие” и стереотипи, определени от пола", провеждан от МОН и джендър фондация в българските училища.
Дезинформационната атака взема за повод един конкурс, който се провежда в образователната система от 5 години и за първи път е започнал 2013 – 2014 г., каза тя.
"Анкетата не може да бъде наречена „джендър”. Става дума за доброволен конкурс между училища какви политики имат по отношение на насилие, на равнопоставеност между момичета и момчета", допълни Сачева.
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
Анкетата е раздадена на директорите от МОН, а децата не участват в нея и никой не ги пита в каква тоалетна ходят, категоричен беше зам.-министърът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Да се изучава ли религия в училище? Проучване
Още: Така излезе: Учителите в черния списък на "Възраждане" сами са си виновни
„Този конкурс е доброволен. Фондацията, която го организира, има този въпросник и ние само сме информирали регионалните управления по образование”, уточни Сачева.
Конкурсът се провежда от 5 години, а на страницата на фондацията могат да бъдат видени всички въпросници, както и училищата, които са участвали до момента, включително и наградените. От началото досега са участвали 300 училища, уточни тя, цитирана от бтв.
"Фондация „Джендър образование, изследване и технологии” е неправителствена организация, която е регистрирана по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, в обществена полза е, съответно отчетите й също са публични. Занимава се с проекти, които най-общо казано насърчават това в училищата да има толерантна и приобщаваща среда. Има и проекти, свързани с правата на бащите, с правата на жените, с правата на децата", допълни Деница Сачева.
Още: Ще има ли задължителна матура по математика: Отговорът на просветния министър
Още: Повече нова литература, но без да се жертва класическата: Обмислят промени в учебните програми