Речникът на децата ни обеднява. Все повече са думите, чието значение голяма част от учениците не знаят. Цели 88% от тях например не могат да обяснят значението на думата „пожарникар“, немалко ученици не разпознават значението на думи като „високомерен“, „надменен“, „стеснителен“ „срамежлив“, „горделив“.
Това показва анализ на Министерстовто на образованието, направен след националното външно оценяване след 4-ти клас.
В езиково отношение най-голямо предизвикателство остава правописът на степенувани прилагателни имена и на съгласни предбеззвучни в средата на думата.
В същото време всеки втори четвъртокласник има отлична оценка по един от предметите на матурата за 4-ти клас.
Четвъртокласниците имат по-добри познания по български език и литература отколкото по математика. По БЕЛ учениците са постигнали средно 70,46 точки от 100. По математика средният резултат е по-скромен - 57,33 точки от 100. По скалата за превръщане на точките в оценки това означава „много добър“ по български език и литература и „добър“ по математика.
Едва трима ученици от над 53 000 деца имат 100 точки и на двете матури. Повечето деца имат повече точки на отворените въпроси отколкото на затворените, което показва напредък при най-важните умения – да мислят, за решават задачи, да четат и създават текст“, посочват от МОН.
В сравнение с оценките през 2021 г. обаче тази година се наблюдава лек спад, като от МОН обясняват това с пандемията от коронавируса. 24 деца за цялата страна имат 0 точки и на двата изпита. Тези, които са с нула само на един са 213. Около 6% от всички явили се деца или 3477 четвъртокласници не са постигнали минимума от 30 точки за „среден 3“ и на двата изпита.
С максимален брой точки са оценени 1427 изпитни работи, а 6772 деца имат отлични оценки (над 5,50) и по двата предмета. Всеки втори четвъртокласник има отлична оценка поне по единия предмет. Трима ученици са с максимален брой точки – 100, едновременно и на двата изпита.