Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бивши депутати питат защо на МОН му трябва да знае какво работят родителите

11 октомври 2017, 14:34 часа • 3465 прочитания

Има ли дискриминация от страна на образователното министерство спрямо родители и настойници? Този въпрос поставиха на дневен ред бившите депутати Петър Славов, Мартин Димитров и Методи Андреев.

Според тях, с Наредба 8 на МОН, която се отнася до информацията и документите за предучилищно и училищно образование, се създават предпоставки за дискриминация. Причината – с изменение от септември тази година, с наредбата вече се събира информация и за "трудовата заетост на семейството" т.е. за служебното положение на родителите/близки на децата.

Затова бившите народни представители задават следните въпроси на МОН:

1. Какво налага събирането на допълнителна информация за „трудовата заетост на семейството”, съгл. измененията в Наредба No.8 и какво точно включва тя?

2. Как и от кого ще бъде определяно, кое „трето лице” следва да предостави такива данни, като „полагащ грижи за детето/ученика”?

3. Кои лица ще имат достъп до личните данни по т. 1 и 2 в НЕИСПУО и ще има ли контрол на достъпа до системата /т.е. кое лице и с каква цел е правило справка в нея/?

4. Какви мерки са взети от МОН, за да не се стига до дискриминационно отношение към едно или друго дете, на основание служебното положение на неговите родители/близки?

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес