Директорът на НГДЕК Мариела Папазова саботира връщането на гимназията в Модерно предградие с нередовен документ.
Тази вечер адвокат Силвия Илиева, родител на ученик от Националната гимназия за древни езици и култури, показа пред медиите документ, в който според нея е указано, че в ремонтираната сграда на ул. Баба 16 има азбест. Документът е бил показан и по време на родителска среща на родители на деца от 8 клас.
По нейни думи на 14 февруари с разрешението на директора Мариела Папазова тя е влязла в сградата и е взела проба от стена. На 17 февруари, вчера пробата е била занесена в лаборатория на БАН. Още днес, според Илиева анализът на пробата показал, че съдържанието на пробата е „калцит, кварц, лизардит (азбестов минерал!), трикалциев силикат (циментова фаза), тоберморит (циментов минерал).“
Освен бързината, с която е изготвен резултатът от пробата, интерес представлява и датата, поставена на документа - 28.02.2014 г. – след 10 дни! Припомняме, че днес министърът на културата Петър Стоянович издаде втора заповед за НГДЕК - в срок от една седмица след отстраняване на констатираните от РЗИ неизправности гимназията да се върне на "Баба" 16.
По думите на самата Силвия Илиева от същия следобед пробата е взета от стаята на охраната, а самата дупка се вижда много ясно.
Миналата седмица експерт обясни за Аctualno.com, че става въпрос за етернитови плочи, които съдържат 15% азбестови влакна и 85% цимент, използвани масово в строителството през миналия век и с които са изградени по-голямата част от обществените сгради и блокове в страната. Когато те са покрити с мазилка и боя етернитовите плочи не представляват опасност за здравето. Такава възниква ако целостта им бъде нарушена и при контакт.
Т.е. ако в момента в сградата на ул. Баба има азбест, който е опасен, то е така, заради дупката от взетата проба от г-жа Силвия Илиева, която все още стои отворена.
Припомняме, че там през почивните дни около 40 родители и деца почистваха след ремонта, а охраната е в кабината денонощно.
В редакцията пристигна информация, че по време на проведена тази вечер родителска среща заместникът на директора г-н Галев е показал „Документа за азбеста“ и е обявил, че ръководството на гимназията ще обжалва всяка заповед на министър Стоянович за връщането в ремонтираната сграда.
Припомняме, че на 14 февруари г-жа Ирина Репуц даде пресконференция, на която обяви, че в ремонтираната сграда на ул. "Баба" 16 има азбест.
Датата 14 февруари се оказва ключова в саботирането на изпълнението на заповедта на министър Стоянович за връщането на училището на ул. "Баба" №16, от страна на директора Мариела Папазова.
В същия ден освен, че успява да заведе 19 родители, които да чоплят стените в училището, тя подава сигнал и до РЗИ, откъдето излизат с почти същите предписания по подадения сигнал. Само пет месеца по-рано Папазова без да уведоми РЗИ настанява в 13 ОУ близо 500 деца.
Напомняме още, че още на първата родителска за тази учебна година среща виден български журналист размаха пръст с думите: „Ако вие направите така, че да върнете в старата сграда, аз такъв скандал ще ви спретна с азбеста от трибуната на моето радио” и го направи.
Кратка справка показва следното:
С името серпентин се нарича група от 20 минерала със сходен химичен състав и близки свойства. Коренът идва от латинската дума за змия, което обяснява и руското наименование - "змеевик". Серпентинит се нарича скалата, изградена предимно от минерали от серпентиновата група.
Минералите от серпентиновата група се наблюдават в две основни агрегатни разновидности: с люспеста структура (напр. антигорит) и с влакнеста структура (хризотил).
За любознателните ще изброим имената на 20-те минерала, съставляващи серпентиновата група: Амезит, Антигорит, Бертерин, Бриндлейит (Нимезит), Гриналит, Дозиит, Кариопилит, Карлостуранит, Карпинскит, Келиит, Клинохризотил, Кронстедтит, Лизардит, Мауфит, Непуит, Ортохризотил, Парахризотил, Пекораит, Фрайпонтит, Циналсит.
Различните агрегати на тези минерали често се обозначават с различни имена: боуенит, уилямсит, офит, като за целите на този сайт обаче ние ще използваме по-простичкото серпентин.
Серпентин
Влакната на класа Серпентин са къдрави. Крисотил е единствения член от класа Серпентин, който може да се класифицира като азбест.
Групата Серпентин са зеленикави, кафеникави, или на точки минерали, най-често намиращи се в серпентинови скали. Те се използват като източник на магнезий, азбест и като декоративни камъни.
Има три важни полиморфни минерала от групата на
Серпентините: антигорит, крисотил и лизардит.
Непоитът е рядък никелов силикатен минерал, който има ябълково зелен цвят типичен за тези съединения.
Съществува подобен минерал наречен лизардит в който всичкия никел е заместен от магнезий.
Лизардитът е кръстен по типичното си местонахождение – полуостров Лизард в Корнуол, Великобритания. Той се обработва от местни занаятчии в различни украшения и се продава на туристите.
Съгласно Наредба № 9/2006 г. на МТСП и МЗ:
1. "Азбест" са следните влакнести силикати:
а) азбест актинолит, CAS № 77536-66-4;
б) азбест грунерит (амозит), CAS № 12172-73-5;
в) азбест антофилит, CAS № 77536-67-5;
г) хризотил, CAS № 12001-29-5;
д) крокидолит, CAS № 12001-28-4;
е) азбест тремолит, CAS № 77536-68-6.