252 училища кандидатстват с проекти за получаване на статут на иновативни през следващата учебна година.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Най-много са проектите за въвеждане на нови методи на преподаване. Има проекти с разработено по нов начин учебно съдържание, учебни планове и учебни програми, както и използване на изкуствен интелект в обучението. Други са ориентирани към нов или усъвършенстван начин на управление, обучение и образователна среда, това съобщиха от пресцентъра на МОН.
Голяма част от иновациите са свързани с проектно базирано обучение, дигитализация иSTEM обучение. Има проекти в областта на изкуствата, спорта и екологията. Част от фокуса на иновациите е личностното развитие и кариерното ориентиране.
Сред кандидатствалите има 8 начални училища, 92 основни, 67 средни, 7 обединени, 20 профилирани и 58 професионални гимназии.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Описаните иновативни процеси са с продължителност до 4 години и обхващат всички или част от участниците в образователния процес в училището, като за всяка учебна година са описани конкретно етапите на напредъка и резултатите, които подлежат на мониторинг.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Предстои оценяване на постъпилите иновативни проекти от Комисията за иновативните училища, в която участват образователни експерти, специалисти от научните среди, бизнеса и технологичните индустрии.
В момента в Списъка на иновативните училища фигурират 542 институции. С всяка следваща година техният брой се увеличава.