Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо бедните страни ще тъпчат на едно място години наред?

13 октомври 2021, 17:08 часа • 2348 прочитания

Икономическият растеж в по-бедните държави навярно ще бъде под предепидемичните очаквания за години напред. Причини за това ще бъдат големите разлики в темпа на ваксинация, растежа на приходите и способността за поемане на нов дълг. Това посочва Международният валутен фонд в най-новото издание на доклада Fiscal Monitor, предава Reuters.

Нивата на световния дълг се увеличават до рекордните 226 трилиона долара към края на 2020 година, което е скок от цели 27 трилиона долара спрямо предходната година. За сравнение, по време на световната финансова криза през 2008 и 2009 година дългът нарасна с общо 20 трилиона долара, сочи докладът.

Около 90% от това увеличение идва от развитите икономики и Китай. В същото време нововъзникващите и развиващите се икономики имат доста по-ограничен достъпн до финансовите пазари. Паралелно с това те са доста по уязвими от резки покачвания в лихвените нива по поетия дълг, посочва Витор Гаспар, ръководител фискални политики в МВФ, в интервю за Reuters.

“Голямото разделение при ваксинацията, климатичните промени и голямото финансово разделение са глобални проблеми, които изискват действия на световно ниво”, казва той, предупреждавайки, че страните с ниски доходи са изправени пред предизвикателства, които могат да забавят перспективите за растеж за години напред.

Пандемията увеличи финансовите разлики между богатите и бедните страни, които така или иначе бяха на лице още преди COVID-19, става ясно от думите на Гаспар. Според него, по-бедните страни са по-уязвими от промени в лихвените нива по поетия дълг.

Българинът станал двойно по-богат за десетилетие

Това означава, че цената на дълга за тях ще расте с по-бързи темпове от очакваното когато централните банки започнат да снемат монетарната подкрепа – политика, която беше приложена в резултат на пандемията, сочи докладът.

Глобалният правителствен дълг достигна рекордните 88 трилиона, което почти 100% от световния БВП.

Според доклада, между 65 млн. и 75 млн. души повече ще изпаднат в бедност към края на 2021 година, спрямо очакванията от преди пандемията.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес