Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради тока: Бизнесът иска КСНС при Радев и среща с Петков

28 декември 2021, 12:05 часа • 2835 прочитания

Представителните на национално равнище работодателски организации искат спешно свикване на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) и среща с премиера Кирил Петков.

Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?

Още: Проучване: Глобалните въглеродни емисии от автомобилния транспорт могат да достигнат пика си още тази година

Те настояват за това заради „изключително тежката ситуация с цената на електроенергията”.

В писмо организациите уточняват, че предложените мерки от страна на министъра на енергетиката не са работещи в променената ситуация, като предложението за таван на компенсиране на енергийните разходи ще има „опустошителни последици за икономиката ни”.

Предложените от министъра на енергетиката мерки не са работещи в променената ситуация, като предложението за таван на компенсиране на енергийните разходи ще има опустошителни последици за икономиката ни. Това заявяват от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) с председател Васил Велев.

Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор

Още: Асен Василев все още вижда шанс за транзитните такси за газа: Липсата им струва 10 млн. лв. на ден (ВИДЕО)

„Ситуацията около цената на електроенергията за небитовите потребители е много по-заплашителна за икономиката ни спрямо финансовата криза, започнала през 2009 г. Очаква се средната цена за месец декември т.г. значително да превиши тази за ноември, а офертите на съседни европейски пазари и сделки на пазара „Двустранни договори“ на българската електроенергийна борса за първите два месеца на 2022 г. са за над 700 лева/MWh”, заявяват от работодателските организации. Те не изключват средните цени да надхвърлят и 1000 лева за мегаватчас.

„Необходими са изключително бързи, концентрирани и съгласувани действия на държавните институции, за да се избегне вероятността много от първоешелонните и структуроопределящи предприятия да не подновят работа в началото на 2022 г., което пък би довело и до верижен ефект”, се казва още в писмото.

През октомври Европейската комисия предостави възможност на държавите членки да предприемат действия на национално ниво за компенсиране на небитовите потребители на електроенергия. Исканията на българските предприятия са за компенсиране на 75% от разликата между действителната пазарна цена за съответния месец и цената по мораториума за бита.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес