Да има формула за минималната работна заплата е в някакъв степен положителна новина. 10 години е несериозно да не могат синдикати и работодатели да се разберат. Сега трябва или парламентът, или правителството да я напишат. Това заяви икономистът Георги Ангелов, според който вече е напълно нормално минималната заплата да гравитира в диапазон над 800 лева.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
По думите му, 50% от средната работна заплата за минимална заплата е това, което се беше получило преди избухването на ковид пандемията. Той е убеден, че това положение няма да има никакво значение за София, където заплатите са много по-високи, но за други региони - например Видин, е доста важно.
Хората няма да забогатеят, а ще им се върне това, което беше преди коронавируса и ръста на инфлацията сега, каза Ангелов пред bTV.
На първо четене: Минималната заплата вече трябва да е поне 50% от средната
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Георги Ангелов смята и, че при растежа на заплатата ще има повече приходи в бюджета, защото все пак повечето хора работят в частния сектор, и това е още една добра новина. "Заплатите поизостанаха от инфлацията и се очаква следващата година да почнат да настигат, защото има дефицит на хора", обясни той. Според него, затова е важно да има приет бюджет догодина - за да е ясно откъде идват пари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
"Скептичен съм, че цените ще тръгнат надолу - никога не тръгват надолу. По-скоро да спрат да растат", каза още Ангелов. За него увеличението при данък-печалба именно заради инфлацията и особено при бизнеси, които взеха държавна компенсация за ток, следва да доведе до използване на тези два фактора и да се вдигнат заплатите в съответните сектори, но не само.
"Въпросът е доходите да растат по-бързо от цените", подчерта Ангелов, като повтори, че при сегашните условия и възможности да се намира работа по-лесно в други държави, работодателите не могат да си позволят да изтърват още качествени кадри, защото те и без това остават все по-малко в България.