Авиокомпаниите бедстват и имат сериозна нужда от допълнителна подкрепа. Това обясни пред БНР Светослав Станулов, председател на УС на Асоциацията на българските авиационни компании. Тя обединява около 80% от българските компании и бази за техническо обслужване.
Още: Затишие пред буря: Цената на петрола се стабилизира в очакване на новите мита на Тръмп
Още: Стратегията на Путин - с войната крие мизерията на руснаците
По думите на Станклулов приходите на европейските авиопревозвачи спрямо миналата година са намалели с около 73%.
За българските авиокомпании приходите от редовни полети са намалели с около 65 на сто. „Чартърните превозвачи обаче са със съкрушително намалени приходи. На годишна база може би с 85-90%“, обясни Светослав Станулов.
От думите му се разбра още, че чартърните превозвачи в България нямат никакви полети в последните 4-5 месеца и това не позволява на компаниите да покриват постоянните си разходи. Използвани са вече всички финансови резерви. "Авиокомпаниите имат допълнителни специфични разходи, които няма как да бъдат спестени", подчерта Станулов.
Още: Нова възможност за парите от ПВУ - да се пренасочват за отбрана
Още: "Денят на освобождението": Тръмп обеща невиждани мита, но те могат да сринат американската икономика
По негови данни в българските авиокомпании са заети около 4000 – 4500 души. "Малко са съкратените, защото става дума за висококвалифициран персонал", добави той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Драстична промяна: КЕВР утвърди цената на природния газ за април
Още: Втората най-голяма въглищна централа у нас спира - без съкращения, но и без визия за бъдещето
Според него големите разходи са свързани с поддържането на машините в летателна годност.
"Авиокомпаниите плащат за паркинг, за техническо обслужване, което макар и по-малко, когато самолетите са на земята, е задължително. Освен това плащат 40% от работната заплата по мярката 60/40 плюс разходи за тренировка на персонала", допълни Станулов.