Претенциите от страна на руския бизнесмен Дмитрий Косарев (бел. ред. - считан за приближен до Цветан Василев), че всъщност е собственик на българския телеком Vivacom са неоснователни. Това постанови в свое решение Висшия британски съд, който се явява първоинстанционен в британското право.
Още: Тристранката с извънредно заседание
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Страни по делото, освен компаниите Empreno Ventures Ltd и LIC Telecommunications Sarl (LICT), които са свързвани с руския богаташ Дмитрий Косарев, са още руската банка VTB Capital (ВТБ Капитал), компанията на де факто собственика на Vivacom Спас Русев Viva Telecom (Вива Телеком), чрез която Русев притежава мажоритарен дял в българския телеком (46%), бившият финансов министър от кабинета на Симеон Сакскобургготски Милен Велчев, който е изпълнителен директор на VTB Capital, както и самият Спас Русев. Всички те са обвинени от компаниите на Косарев, че са организирали чрез измама търг за Vivacom, за да отстранят LICT като притежател на 43% дял във Vivacom. Интересен факт е, че съгласно съдебното решение Русев и "Вива Телеком" всъщност не са счели за нужно да представят защита пред британския съд.
На база решението, с което Actualno.com разполага, се казва, че компаниите на Косарев Empreno Ventures Ltd и LIC Telecommunications Sarl (LICT), които са ищци по делото, нямат основание да се жалват, че нарочно не са допуснати до търга за Vivacom, защото жалбата им е твърде разводнена по отношение на доказателства. Съдът посочва, че не може да се приложи принципа "измамата опорочава всичко" що се отнася до търга (бел. ред. - Косарев казва, че търгът е нагласен и Vivacom е продадена на занижена цена). Изтъкнато е и, че аргументът за накърнен икономически интерес на LICT не е достастъчен, за да се говори за пряко законово нарушение, след като адвокатът на LICT сам е признал, че в структурата на предишната собственост на Vivacom регистрираната в Люксембург компания е "косвен акционер".
Освен това, британският съд казва и, че компаниите на Косарев не са заинтересована страна по решението на руската банка VTB Capital да организира търг за продажбата на Vivacom. Търгът беше организиран, тъй като телекомът пропусна падеж по мостови заем от VTB на стойност 150 млн. евро. При завеждането на делото във Великобритания Косарев твърдеше, че щетите за него заради това са поне 250 млн. евро.
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Защо Косарев брои присъдата за победа?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
В свое официално изявление, разпространено от руска пиар агенция (Productionru), руският бизнесмен казва, че е извоювал "първата си победа" по делото. Основната причина е, че твърдението на LICT за нанесени щети заради ограничаването на участието на компанията като акционер във Vivacom може да бъде счетено за основателно.
Британският съд не вижда за неоснователно Косарев да търси обезщетение – заради нанесени "финансови вреди" съгласно люксембургския закон за финансовите косвени разпореждания, който се базира на директива 2002/47/EEC на Европейския съюз т.е. директивата има действие и на британска територия. Евентуално обжалване в тази насока от страна на VTB Capital може да има пред Люксембургския касационен съд. Британският съд обаче казва, че въпросът как би отсъдил люксембургският съд вече влиза и в сферата на академичното.
Позицията на Vivacom
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд
"С това решение отпадат и последните претенции, свързани с промяната на собствеността на БТК преди 2 години. Пореден съд, в различна юрисдикция, потвърждава несъстоятелността на претенциите на Empreno към групата на БТК.
Българският съд потвърди на три инстанции (включително от Върховния касационен съд), че Empreno няма основание да претендира прогласяването на нищожността на документите във връзка с проведената съгласувателна процедура по реда на облигационната емисия, емитирана от БТК.
Люксембургски съд в средата на януари също отхвърли всички искове на LIC Telecommunications към БТК.
В средата на миналия месец беше отхвърлена поредната жалба пред Върховния административен съд (ВАС) срещу решението на Комисията за защита на конкуренцията, с което бе разрешено придобиването на InterV (предишният собственик на Vivacom) от Viva Telecom (Люксембург) С.А."