Повече от 300 000 тона въглеродни емисии спести на България ВяЕЦ „Свети Никола“ през 2023 г. Благодарение на работата на 52-те си турбини най-големият вятърен парк в страната допринесе България да емитира във въздуха по-малко въглероден диоксид, като по този начин намали негативното въздействие върху климата. Това показва анализ на годишните производствени резултати на парка.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
От пускането си в експлоатация през 2010 г. до днес вятърният парк на AES България допринесе климатичното въздействие на България да бъде по-малко с над 3,5 млн. тона въглеродни емисии. Това се равнява на ефекта от фотосинтезата на близо 3 млн. дървета в продължение на 70 години. Благодарение на работата на ВяЕЦ „Свети Никола“ и производството на беземисионна зелена енергия на природата са спестени въглеродни емисии, колкото изгорените от автомобили газове от 2 млрд. литра дизел.
„Всичко това за пореден път показва ключовата роля на ВяЕЦ „Свети Никола“ не само за енергийната система на България, но и за нейния принос към глобалните опити за намаляване на изменението на климата. AES не спира да работи за декарбонизацията на енергийния сектор на България и ускоряването на по-зеленото енергийно бъдеще“, коментира Оливие Маркет, президент на AES България, AES Индия, AES Йордания, AES Нидерландия.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Благодарение на ВяЕЦ „Свети Никола“ страната ни изпълнява изискванията на ЕС за дял на ВЕИ в енергийния микс, като вятърният парк представлява над 20% от инсталираната вятърна мощност в България.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили