Най-големият ветроенергиен парк в България, собственост на ЕЙ И ЕС Гео Енерджи – ВяЕЦ "Св. Никола" край Каварна, произведе 166 434 MWh чиста енергия за първите седем месеца на настоящата 2019 година.
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Дейността на 156-мегаватовата мощност допринася България да изпълни целите си за дела на ВЕИ в общия енергиен микс. Освен това, чрез производството на вятърна енергия, ВяЕЦ „Св. Никола“ подпомага намаляването на въглеродния отпечатък на българския енергиен сектор, като е спестила на страната ни 184 742 тона СО2 от началото на годината.
За периода януари - юли 2019, с цел предпазване и минимизиране на риска от сблъсък с прелитащи птици, 52-те турбини на ВяЕЦ „Св. Никола“ спряха работа общо за 160 минути.
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
ВяЕЦ „Св. Никола“ е в основата на създадената Интегрирана система за ранно предупреждение за защита на птиците, която е съобразена с европейските изисквания за опазване на застрашените видове птици. Интегрираната система намалява риска от сблъсък на птици с въртящите се части на вятърните генератори, чрез спиране на единични, групи турбини или цели вятърни централи, както и изпълнява мониторингова програма през рисковите периоди за видовете с консервационна значимост. Системата обединява както информация от няколко радарни системи, така и прекия мониторинг на място на специалисти орнитолози, които ежедневно наблюдават птиците в района, оценяват потенциалните рискове и при необходимост издават заповеди за спиране на турбини.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Общата инвестиция в проекта за ВяЕЦ „Св. Никола“ е 540 млн. лева. Средствата за проекта са банкови заеми, отпуснати от консорциум воден от Европейската Банка за Възстановяване и Развитие (ЕБВР) и Международната Финансова Корпорация (МФК - част от Световната Банка), които дружеството изплаща регулярно.
За ЕЙ И ЕС България
ЕЙ И ЕС присъства от 2001 г. в България и е най-големият инвеститор в енергийния сектор за последните 30 години с вложения, надхвърлящи 3,2 млрд. лева. ЕЙ И ЕС България е собственик на най-новата и модерна топлоелектрическа централа в Югоизточна Европа – ТЕЦ „ЕЙ И ЕС Гълъбово”, на Съоръжението за депониране на отпадъци от експлоатацията на централата край село Обручище, както и е мажоритарен собственик на ЕЙ И ЕС Гео Енерджи, която оперира най-големия в страната ветроенергиен парк – „Свети Никола”, край Каварна.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
За да научите повече, посетете www.aes.bg. Последвайте ЕЙ И ЕС България във Facebook: @AESBG и Youtube: AES Bulgaria.
За ЕЙ И ЕС
Корпорацията ЕЙ И ЕС (NYSE:AES) е световна енергийна компания, която е включена в списъка Fortune 500. Ние осигуряваме достъпна и устойчива енергия в 14 страни чрез разнообразен портфейл от разпределителни компании, както и чрез топлоелектрически централи и проекти за възобновяеми енергийни източници. Нашите служители са отдадени на идеята да постигат високи оперативни резултати и да отговарят на променящите се нужди от енергия в света.
За да научите повече, посетете www.aes.com. Последвайте ЕЙ И ЕС в Twitter тук: @TheAESCorp.