Бързото поскъпване на жилищата в България провокира спад в търсенето на недвижи имоти, тъй като купувачите вече преосмислят намеренията си за покупка. Така ако тенденцията за спад на имотните сделки продължи и през четвъртото тримесечие на тази година, то може да се очаква период на охлаждане на пазара. Това става ясно от редовния бюлетин „Месечен обзор на българската икономика” на Министерство на финансите, публикуван на сайта на институцията.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Въпреки, че през третото тримесечие сделките с недвижими имоти у нас са намалели със 7.2% на годишна база по данни на Агенцията по вписванията, отпуснатите нови ипотечни заеми продължават да бъдат на историческо високо ниво основно поради високите цени на жилищата, посочват от финансовото министерство. Казано с други думи, скъпите имоти изискват от купувачите да теглят жилищни кредити за високи суми.
„На фона на по-малкия брой сделки и ипотеки, средномесечните обеми новоотпуснати жилищни кредити остават сравними с тези от второто тримесечие и много високи в исторически план, което в най-голяма степен може да се отдаде на ръста на цените.”, пише в документа.
Жилищното кредитиране продължава да расте рекордно въпреки очакваното повишение на лихвите
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Според Министерство на финансите, ако тенденцията продължи и през последните три месеца на тази година, може да се очаква охлаждане на пазара, като основен генератор на спада в търсенето ще се окажат високите цени на имотите, а не очакваното повишение на лихвите по ипотечните кредити.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
„Ако тенденцията за спад на сделките продължи и през четвъртото тримесечие, може да се очаква период на охлаждане на пазара. Доколкото все още не се наблюдава повишение на лихвените проценти, водещ фактор за понижение на търсенето би било достигнатото високо ниво на цените, което вече кара купувачите да преосмислят намеренията си за покупка.”, пише в бюлетина.
През второто тримесечие на 2022 г. поскъпването на жилищата в страната се ускори до 14.6% спрямо същия период на 2021 г., което е и най-високият растеж на показателя от 2009 г. насам, отбелязват от финансовото ведомство.
Сред шестте града с население над 120 000 души, най-съществено ускорение на индекса на жените на жилищата за второ поредно тримесечие бе отчетено в Русе - ръст от 23.3% на годишна база. След него се нареди София-град, където жилищата поскъпнаха със 17.3% спрямо същия период на 2021 година, припомнят експертите от Министерство на финансите.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
Как вървят цените на къщите и парцелите в София?
Отражение върху цените на новите жилища има и внушителното нарастването на разходите в строителството, основно в резултат поскъпването на строителните материали, отколкото заради скок на възнагражденията.
„Нарастването на разходите в строителството за същия период отчитат съществено ускорение до 56.7%, което се дължи най-вече на поскъпване на строителните материали, отколкото на разходите за труд.”, пише в анализа.
Кога ще скочат лихвите по жилищните кредити?
Доколкото лихвените проценти по жилищните кредити все още остават на исторически ниски нива, Българската народна банка вече предупреди, че очаква „значително” повишение по лихвите спрямо настоящите равнища в резултат на затягане на паричната политика на Европейската централна банка. Според БНБ, увеличение на лихвите може да се очаква през последното тримесечие на тази година и първото полугодие на следващата 2023 година.
„Режимът на паричен съвет (валутен борд, бел. ред) в България предполага сравнително бързо предаване на паричната политика на ЕЦБ към монетарните условия в страната. Въз основа на започналия цикъл на увеличаване на лихвените проценти, както и на пазарните очаквания за по-нататъшно затягане на паричните условия в еврозоната, очакваме както лихвите по кредитите, така и тези по депозитите в България да се повишат значително спрямо текущите много ниски в исторически план нива, като най-голямо увеличение се очаква през четвъртото тримесечие на 2022 г. и през първата половина на 2023 г.”, посочват от БНБ в последното издание на бюлетина „Макроикономическа прогноза”, публикуван на сайта на институцията.
При все очакваното увеличение на лихвите, БНБ очаква търсенето на жилищни кредити да остане високо през тази година, заради отрицателната цена на заемите в реално изражение в резултат на ускорената инфлация и нулевите лихви по депозитите.
„Значителното ускоряване на инфлацията при потребителските цени и оставащите отрицателни в реално изражение лихвени проценти по жилищните кредити, въпреки прогнозираното им увеличение, е вероятно да продължат да стимулират търсенето на жилищни кредити, като все още силно отрицателните реални лихвени проценти по депозитите представляват допълнителен фактор, подкрепящ търсенето на такива кредити.”, посочват от БНБ.
Още: Лихвите по заемите за жилище с ново дъно, кредитите за бизнеса поскъпват