Проектът за изграждане на хранилище за ниско и среднорадиоактивни отпадъци от АЕЦ „Козлодуй” на територията на България е върнат от Върховния административен съд (ВАС) в начална фаза.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Петчленен състав на съда отмени решение на МОСВ от 2011 година, което дава зелена светлина на изграждането на хранилището. Строежът трябваше да бъде завършен и хранилището да заработи през 2015 година. Основната причина за решението е, че общественото обсъждане на проекта е било проведено в твърде малък кръг – само с жителите на село Хърлец, където трябва да бъде изградена площадката „Радиана”. Освен това съдиите смятат, че докладът за ОВОС не доказва, че площадката е напълно безопасна. Няма и анализ за смъртността в община Козлодуй.
„Направено е необосновано заключение, че не се очаква кумулативно радиационно въздействие върху околната среда при експлоатация на проектираното съоръжение за погребване на радиоактивни отпадъци и на намиращата се на няколко километра ядрена централа „Козлодуй”. Съдът е констатирал, че в нетехническото резюме не са анализирани статистическите данни за община Козлодуй за 2008 г., които сочат значително по-висок ръст на смъртността на хората в общината вследствие на болестите на кръвообращението и на дихателната система в сравнения със средните стойности за страната. Не е отчетен големият обем на съхраняваните отпадъци, което усилва радиологичното въздействие“, пише в съдебното решение.
В момента отпадъците от АЕЦ „Козлодуй” се събират от Държавно предприятие радиоактивни отпадъци (ДПРАО) – става въпрос за ниско и среднорадиоактивни отпадъци. Високорадиоактивните се изнасят за Русия.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили