Стотици малки и средни ВЕЦ, както и знаковият "Цанков камък", може да спрат работа и да бъдат затворени скоро. Според Асоциация "Хидроенергия" опасността идва от въведената през 2010 година в Закона за водите възможност регионалните басейнови дирекции да отказват продължаване на разрешителното за водовземане, ако водоизточникът попада в защитена зона, независимо къде точно се намира самата ВЕЦ, пише в. "24 часа".
Още: Финландските власти ще претърсят кораба, прекъснал кабел в Балтийско море
Има обаче и уточнение - заплахата е надвиснала за ВЕЦ-овете, които са почнали да работят след 2010 година. Такъв е случаят и с "Цанков камък". Данните на Асоциация "Хидроенергия" сочат, че са заплашени 138 ВЕЦ. Разрешителните за ползване на вода са започнали да изтичат наскоро и вече има случаи на отказано удължаване, каза председателят на асоциацията Боян Кършаков.
"В следващите 24 месеца предстои да изтекат разрешителните на около 50 ВЕЦ-а", заяви Кършаков. Според него на инвеститорите не им остава нищо друго, освен да почнат да водят дела срещу държавата, но какъвто и да е изходът от тях, неработещите вецове са пряка заплаха за околната среда, защото такова съоръжение трудно може да се консервира и да се изостави. Обикновено то е свързано с речната система и има десетки изисквания към поддържането му. Отделен е въпросът, че 65% от възобновяемата енергия в България е от ВЕЦ-ове, добави Кършаков.