Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Според КНСБ за безработни и пенсионери бюджет 2017 ще е най-постен

28 октомври 2016, 08:30 часа • 1800 прочитания

На първо място амбицията на финансовото министерство да завърши годината с нулев дефицит ще забави растежа на икономиката до края на годината, което не беше необходимо. Това заяви в ефира на БНТ президентът на КНСБ Пламен Димитров в коментар относно държавния бюджет.

По думите му за 2017 година в бюджета, започвайки с нулев дефицит, ние няма да го намалим, а ще го увеличим. Той обяви, че за следващата година 2 млрд. и 20 млн. лева повече приходи предвижда държавата. Димитров каза, че половината от увеличените разходи за следващата 2017-та са капиталовите разходи, част от тях са за инвестиции в сектор "Сигурност", както и програмата за енергийната ефективност, която иначе президентът на КНСБ похвали.

От допълнителните разходи са предвидени и средства за социалното осигуряване. Според него е мизерно увеличението на пенсиите с малко над 2%. Надяваме се да бъдат увеличени заплатите в спешната помощ, подчерта Димитров. 230 млн. лева повече отиват за образование за увеличение на заплати на учители и персонал, а в митниците ще получат 5% повече над заплатата, защото ще събират тези приходи. Лидерът на КНСБ обяви, че от синдиката искат 20% увеличение на парите за социалните заведения, защото предвидените в бюджета за догодина 10 или 15 на сто не са достатъчни.

"Малко по-добър от тазгодишния, но не достатъчно", така Пламен Димитров определи най-общо картината с бюджет 2017. Той отбеляза, че доста плахи са стъпките в политиките по сектори, на места с 5-6 процента увеличение. "В бюджета имаме избирателни политики. Хората които са безработни, пенсионерите и най-уязвените на пазара на труда няма да получат кой знае колко от новия бюджет", смята синдикалистът.

Той припомни, че се увеличава броят на работещите бедни, 675 000 души до момента взимат между 420 и 630 лв. заплата, което ги държи в капана на бедността. На пазара на труда няма никакви кадри и изходът от подобна пазарна ситуацията е пазарното увеличение на доходите, смята Димитров.

Малко под 560 лева е нужно на член от четиричленно домакинство да живее добре. За да могат двама родители с едно дете да живеят прилично по нашите български стандарти трябва поне 1600 доходи да постъпват в домакинството, изчисли лидерът на КНСБ. За догодина линията на бедност ще порасне поне с още 15 лв., сега прагът на бедност е 300 лв.

Той подчерта, че основната критика към бюджета е свързана с минималната работна заплата. По думите на Пламен Димитров не може да остане замръзнала за следващите две години, както искат от Министерството на финансите, а трябва да бъде увеличавана поне с по 50 лева на година.

Actualno.com припомня, че заложените приходи за 2017-та са 35,44 млрд. лв., а разходите – 36,77 млрд. лв. Това стана ясно по-рано от законопроекта за държавния бюджет за догодина, публикуван от финансовото министерство в сряда.

За да събере заложеното държавата разчита най-вече на данъка добавена стойност. Според разчетите, той внася 25% от всичко, което държавата е планирала да събере в хазната. 8,78 млрд. лв. през 2017-та се чакат от ДДС.

Плановете за по-балансиран бюджет се залагат в прогноза за дефицит от 1,4%. Стабилност на бюджета и по-добра бизнес среда, с намаляваща сива икономика е задачата на бюджет 2017-та, записано е в мотивите на финансовото министерство. Държавата ще продължава да се бори и с данъчните измами.

Очакват се и допълнителни приходи от системата на ТОЛ такси за камионите и електронните винетки за леките коли. Предвидено е тя да заработи през 2017-а. От концесии държавата чака близо 710 млн. лв. Отчита се обаче, че трябва да се поработи за контрола върху договорите за концесия.

За покриване на стари задължения държавата е предвидила възможност да може да се тегли нов заем най-много до 1,2 млрд. лв. Това е доста по-малко от дълга от 5,3 млрд. лв., който беше заложен в бюджет 2016. От финансовото министерство отчтитат, че парите, които бяха предвидени за всеки случай заради стрес тестовете на банките, ще бъдат пренасочени за погасяване на стар дълг през юли 2017.

Повече за бюджет 2017 може да прочете в Expert.bg

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес