Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Според ЕК държавните фирми се управляват зле

19 март 2018, 07:30 часа • 1395 прочитания

Резултатите на държавните предприятия представляват източник на несигурност и риск за публичните финанси. Изводът е от доклада за България, изготвен от Европейската комисия в рамките на наблюдението за прекомерни икономически дисбаланси.

Задълженията на фирмите, в които държавата притежава 50 и повече процента и упражнява контрол, възлизат на почти 17% от брутния вътрешен продукт към средата на миналата година. Критичната оценка идва на фона на надигащата се напоследък покрай сделката ЧЕЗ -"Инерком" популистка вълна с призиви държавата да се върне като собственик в ЕРП-тата.

Всъщност тъкмо държавната енергетика е с особено притеснителни финансови показатели - фирмите в този сектор са най-задлъжнелите, се посочва в евродоклада. Националната електрическа компания например вече има дългосрочни борчове за над 3 млрд. лева. И в транспорта положението не е розово. Само двете големи държавни жп компании - БДЖ и НКЖИ, имат задължения, равни на 2,6% от БВП. За да реанимира железниците, правителството смята да им влее стотици милиони левове, когато намери концесионер за "Летище София" и получи първата вноска от сделката.

В доклада на ЕК се посочва, че "корпоративното управление на държавните предприятия продължава да бъде предизвикателство". Преведено от дипломатическия брюкселски на обикновен език, това означава, че фирмите се управляват зле. Евроекспертите отбелязват, че у нас директорите и управителите в държавния сектор се назначават без конкурси. Освен това често липсват финансова насоченост и отчетност, а присъствието и ролята на политическия елемент са прекалено силни, пише в доклада.

На практика оценката на Брюксел се доближава до местните критики, че държавните фирми са хранилка за партийни кадри и роднини на управляващите, че харчат средства непрозрачно и прахоснически и че са развъдници на корупция. Освен това липсва ясна обосновка за държавната собственост, а надзорната уредба е силно разпокъсана, пише в. "Сега".

Резултатите от лошото управление са налице - показателите на държавните предприятия в България са слаби и в сравнение и с частния сектор, и на фона на другите страни от ЕС, подчертава докладът. Рентабилността на държавните предприятия в повечето сектори е значително по-ниска от тази в частния сектор. Те отстъпват и по възвръщаемост на капитала, и по производителност на труда на частните компании и на подобните им предприятия в останалите държави от Евросъюза. Рамката за управление на държавните предприятия не изпълнява повечето от условията, определени в насоките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) относно корпоративното управление на държавните предприятия.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес