Сметната палата потвърди съмненията, че държавното дружество "Автомагистрали" ЕАД е получило от държавата поръчки за над 4 млрд лв. в нарушение на изискванията на закона.
Още: Глобалният износ на петрол отбеляза спад за пръв път от пандемията насам
Още: Казахстанци с интерес към "Лукойл Нефтохим“, предлагат един милиард долара
Това са изводи от одит, който беше възложен в края на миналата година от 44-то Народно събрание и обхваща периода от началото на 2016 г. до края на 2020 г.
Припомняме, че вчера от регионалното министерство съобщиха, че "Автомагистрали" са платили авансово над 180 млн. лева на външни фирми, а шест месеца преди крайният срок, почти нищо от възложените дейности не е свършено. От там отговориха, че са дали аванси, за да не се оскъпи бъдещото строителство - с идеята за фиксиране на цена, а не заради продължителността на работата накрая да има по-висока стойност.
Одитът на сметната палата показва, че от общо 14 договора в държавата за период от пет години, 6 са сключени без да се изисква провеждане на процедура за възлагане на обществена поръчка.
Още: Енергийният министър обеща на бизнеса компенсации за цената на тока и през 2025 г.
Още: Безработицата в България намалява, в ЕС остава стабилна
Едно от условията за подобно възлагане е дружеството, което получава договорите, доказано да разполага с необходимите ресурси и капацитет за изпълнение на възложените дейности, което в случая с "Автомагистрали" не е било факт - съгласно позицията на одиторите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Инфлацията в еврозоната се ускорява, невиждана е от шест месеца
Още: Не отчитали продажбите си коректно: НАП установи куп нарушения в зимните ни курорти
Така договорите са били възложени на подизпълнители, при липса на публичност, без ясни критерии и проверка за свързаност между ръководството и служителите и лицата, на които се възлагат дейности, пише в одита. Общият му извод е, че поради това не е осигурена достатъчна конкуренция при извършване на подбора и се поражда риск от концентрация на възлагани дейности и публични средства в ограничен кръг трети лица.
Заключение на одита е, че констатираните пропуски и слабости във вътрешните правила на дружеството не дават увереност, че средствата са разходвани ефективно, конкурентно и прозрачно.
Одитният доклад ще бъде изпратен на Народното събрание, на Министерството на регионалното развитие, както и на Софийска градска прокуратура по нейно искане, за сведение и да послужи по прокурорска преписка.
Още: Отчетоха спад на парниковите емисии в Германия
Още: Предложенията за работа в България намаляха драстично в края на 2024 г.