Министерството на регионалното развитие е пуснало за обществено обсъждане странни нормативни промени, които буквално минират смисъла на тол таксуването. В проекта МРРБ предлага тежките камиони и автобуси, които навъртат повече от 6000 км на месец по българските шосета, да плащат дължимите пътни такси с 50% намаление. Предвижда се отстъпка и за превозните средства, които навъртат между 4000 и 6000 км месечно - за тях се предлага 30% редукция на таксите, пише в. "Сега".
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
ОЩЕ: Андрей Цеков каза кога държавата може да планира увеличение на тол таксите
"Предлаганите промени са скандални, те ще доведат до по-лоши пътища, до по-малко пари в бюджета, а също и до санкции от ЕК", избухна в гневна публикация във Facebook бившият регионален министър Гроздан Караджов.
Според проекта излиза, че точно тези, които най-много амортизират шосетата, ще бъдат поставени в най-изгодна ситуация. Това изцяло противоречи на логиката, заради която бе въведена тол системата - при нея камионите и автобусите се таксуват според изминатото разстояние, като за по-тежките превозни средства таксите са по-високи. Идеята е, че те увреждат повече пътната настилка и затова трябва да имат по-голям принос в набирането на все недостигащите средства за ремонти и строителство на нови шосета.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
В самите мотиви към промените в тарифата МРРБ признава, че от редукцията ще се възползват много малко превозвачи - онези, които навъртат повече от 6000 км на месец, са едва 1.48% от всички, които плащат тол такси. В същото време на тях в момента се падат над 10% от приходите от тол такси - точно защото те кръстосват и увреждат най-много шосетата.
Къде е логиката?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Авторите на промените признават, че намалението на таксите за големите означава 43 млн. лв. по-малко приходи и по-малко инвестиции в пътищата тази година, а за следващата - минус 54 млн. лева. Предлага се и промените в тарифата да влязат в сила със задна дата - от 1 юли, а държавата да върне на превозвачите "надвзетите" пари (според изчисленията на МРРБ "рестото" е около 4.6 млн. лв.).
ОЩЕ: МРРБ с бюджет от 2,8 млрд. лева, влагат 900 млн. в нови пътища
Как ще гледа ЕК на промените?
Бъгарските власти изглежда са се усетили, че може да "сгазят лука" по отношение на европравилата и затова в началото на юни са пратили писмо до Брюксел, в което представят идеите за промени и искат становище от ЕК. Отговорът е ясен: при определени условия пътни такси могат да се редуцират, но с не повече от 13% (тоест предложените намаления с 50 и 30% не са допустими)
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Освен това от Брюксел лаконично, но недвусмислено посочват, че "бонусите" ще облагодетелстват български компании и дискриминират чуждестранните превозвачи (те трудно могат да навъртат месечно над 6000 км по нашите шосета, т.е. няма как се класират за 50% отстъпка от тол таксите).
Еврочиновниците намекват дискретно, че с готвените промени София рискува да предизвика наказателна процедура. В едно от писмата си до българските власти те посочват, че изразяват гледната точка на Европейската комисия и че единствено Съдът на ЕС има право да "интерпретира законодателството на ЕС", тоест да каже има ли нарушение и как да бъде наказано.
В мотивите към проекта намалението на тол таксите се представя като антинфлационна мярка - и без друго всички цени растяли, не било добре да се товарят транспортните компании с високи ставки, защото това щяло да доведе до допълнително поскъпване на стоки и услуги. Същото твърдят и превозвачите. Защо обаче я няма логиката, че ако има повече пари за ремонт на шосета, ще има по-малко разходи за ремонт на камиони?