Заявката на новото правителство да бъде внесен за разглеждане държавен бюджет с 3 процента дефицит е притеснителна. Това каза във Варна Ваня Григорова, икономически съветник на Конфедерацията на труда "Подкрепа".
Още: КНСБ заплаши със стачка, ако минималната заплата не стане 850 лева
По думите й това означава редуциране на разходите, което ще се усети от цялото общество, защото ще намалеят парите за публичните системи и капиталовите инвестиции.
"Бюджетен дефицит от 3 процента е нещо опасно, би трябвало да е толкова, колкото сочат реалните политики – около 6,4 на сто", посочи Григорова. Тя изрази задоволство, че за момента е отпаднала идеята държавата да вземе пари от т.нар. Сребърен фонд, който е за устойчивост на пенсионната система. "Никой не бива да храни илюзии, че ако тези средства бъдат "пипнати", след това ще бъдат възстановени", каза икономистът.
Според нея е проблем, че не е приет законът за облагане на т.нар. свръхпечалби на компаниите. Аргументът й бе, че това е вариант за намаляване на бюджетния дефицит. По думите й има и други мерки, които биха помогнали да не се стига до свръхдефицит.
Григорова изрази разочарование, че депутатите повече от месец и половина отказват да се ангажират с най-важните закони, които касаят приходите и разходите на държавата, на здравната каса и на държавното обществено осигуряване. Според нея удължаването на удължения бюджет всъщност е ново буксуване на фиска на страната.
.