Няма разговори към момента за промени в статута на тръбата на "Южен поток". Това заяви служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов на брифинг на МС, предаде БГНЕС. Той добави, че става дума за разговори, които са били провеждани от предишното правителство в опит да се избегне европейското законодателство.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
За да стане "Южен поток", той трябва да отговаря на европейското законодателство, коментира Щонов. Вицепремиерът и министър на регионалното развитие Екатерина Захариева добави: "Няма никакви плащания или строежи по проекта Южен поток, откакто е служебният кабинет".
"Не се водят преговори. Заради такива опити на заобикаляне на законодателството започна наказателна процедура срещу България от ЕК. Няма такива преговори, които да се водят от нас. Има работна група, която представя цялата информация пред ЕК. Няма плащания, няма нарушения на европейското законодателство”. Това стана ясно още от думите на вицепремиера, предаде "Фокус".
Русия и България обсъждат възможността да преквалифицират българския участък от газопровода "Южен поток" като добивен. Това съобщи вчера от София ИТАР-ТАСС, позовавайки се на източник, запознат с проведените миналата седмица в Москва преговори между руския енергиен министър Арександър Новак и еврокомисаря по енергетика Гюнтер Йотингер.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
"Добивният статут на тръбата би решил въпроса с ограниченията заради Третия енергопакет на ЕС", обяснява източникът. По думите му в момента продължава обсъждането на дадения вариант с българската страна относно морския участък на газопровода, минаващ през териториалните води на България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Според законодателството на ЕС газопроводите в шелфовите находища на европейските страни (Германия, Франция и Белгия) имат особения статут на "добивни" и върху тях не се разпространява изискването за задължителен достъп на трети лица до газопреносната система. Австрийската компания OMV, която е партньор на "Газпром" по проекта на австрийска територия, участва в добив на газ в българския шелф. Затова един построен от дружеството газопровод от шелфовото находище може по-нататък да бъде включен в проекта "Южен поток" чрез преотстъпване на права, обяснява БГНЕС.