Равнопоставеността по отношение на банки и потребители навлиза във фокуса на народните представители все по-силно. От БСП вече се подготвя законопроект, който да промени отношенията между финансовите институции и получателите на финансови услуги, а към момента като основно лице на инициативата изпъква червеният депутат Димитър Горов.
Още: Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика
По данни на БНБ към края на първото полугодие на тази година 23% от всички изтеглени кредити у нас са така наречените "лоши кредити". Най-тежък е случаят при ипотечните заеми - в момента близо 40 000 семейства са застрашени да останат без дом, защото са спрели да внасят парите по ипотеките си.
За да имат дом, много семейства в България се заробват с ипотечен кредит, който изплащат 20 и повече години, казва Горов. В условията на безработица не са малко случаите, когато човекът, изтеглил заем, губи работата си. Стига се до това банката да продаде жилището обикновено на по-ниска цена, а той изплаща разликата. В крайна сметка семейството му остава без дом, а продължава да внася суми. Едно от предложенията на управляващите е в този случаи, заемът да се счита за покрит.
"В момента сме на етап "обсъждане". Искаме да сформираме една широка група, в която да участват и банки и потребителите", обясни Димитър Горов, цитиран от БНТ.
Още: Бразилия се присъедини към ОПЕК+
Още: ЕРМ Запад е твърдо против приетия закон за финансова подкрепа на крайни клиенти
Предложенията все още не са подплатени със законови промени, но включват още една стъпка за по-голяма справедливост за семействата, които искат да подобрят условията си по теглен ипотечен заем, като го рефинансират. С рефинансирането те могат да променят срока за изплащане на кредита или лихвата. За да става това по-лесно, управляващите ще обсъдят наказателната лихва да намалее от 5 до 1% или да бъде премахната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Двойна санкция за една авария: EVN ще постави въпроса с компенсациите за тока в Брюксел
Според експерта от ИПИ Калоян Стайков банките неминуемо ще компенсират като вдигат такси, комисионни и лихви по потребителски кредити. Това означава, че облекчението за потребителите ще е крайно незначително и спорно, смята той.
"Не мисля, че такова решение в сегашния момент, в който кредитирането така или иначе е ниско, би дало някакъв резултат. От една страна управляващите хем искат да стимулират кредитирането, хем на потребителите да не им е чак толкова трудно. Е, няма как да стане това нещо", коментира Стайков.
"Дори и да се стигне до малко по-високи лихвени нива, поне ще бъдат защитени хората, да не си губят жилищата", опонира Горов.
Още: Окончателно: Ще има компенсации за хората, останали без ток по празниците
Още: Български производители: Порочни практики повишават цените на храните
От "Активни потребители" подкрепят идеите на левицата.
"При едно законово отпадане на таксата, човек вече може да си смени банката, да започне на чисто. А сега вие сте закреспостен за следващите 20 години", каза Богомил Николов, председател "Активни потребители". Николов изтъкна, че управляващите трябва да назначат финансов омбудсман, който да е още един защитник на потребителите при спорове с банките.