Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще стимулират ли нови закони кредитирането в България?

28 юли 2013, 14:38 часа • 11751 прочитания

Равнопоставеността по отношение на банки и потребители навлиза във фокуса на народните представители все по-силно. От БСП вече се подготвя законопроект, който да промени отношенията между финансовите институции и получателите на финансови услуги, а към момента като основно лице на инициативата изпъква червеният депутат Димитър Горов.

Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?

Още: Проучване: Глобалните въглеродни емисии от автомобилния транспорт могат да достигнат пика си още тази година

По данни на БНБ към края на първото полугодие на тази година 23% от всички изтеглени кредити у нас са така наречените "лоши кредити". Най-тежък е случаят при ипотечните заеми - в момента близо 40 000 семейства са застрашени да останат без дом, защото са спрели да внасят парите по ипотеките си.

За да имат дом, много семейства в България се заробват с ипотечен кредит, който изплащат 20 и повече години, казва Горов. В условията на безработица не са малко случаите, когато човекът, изтеглил заем, губи работата си. Стига се до това банката да продаде жилището обикновено на по-ниска цена, а той изплаща разликата. В крайна сметка семейството му остава без дом, а продължава да внася суми. Едно от предложенията на управляващите е в този случаи, заемът да се счита за покрит.

"В момента сме на етап "обсъждане". Искаме да сформираме една широка група, в която да участват и банки и потребителите", обясни Димитър Горов, цитиран от БНТ.

Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор

Още: Асен Василев все още вижда шанс за транзитните такси за газа: Липсата им струва 10 млн. лв. на ден (ВИДЕО)

Предложенията все още не са подплатени със законови промени, но включват още една стъпка за по-голяма справедливост за семействата, които искат да подобрят условията си по теглен ипотечен заем, като го рефинансират. С рефинансирането те могат да променят срока за изплащане на кредита или лихвата. За да става това по-лесно, управляващите ще обсъдят наказателната лихва да намалее от 5 до 1% или да бъде премахната.

Според експерта от ИПИ Калоян Стайков банките неминуемо ще компенсират като вдигат такси, комисионни и лихви по потребителски кредити. Това означава, че облекчението за потребителите ще е крайно незначително и спорно, смята той.

"Не мисля, че такова решение в сегашния момент, в който кредитирането така или иначе е ниско, би дало някакъв резултат. От една страна управляващите хем искат да стимулират кредитирането, хем на потребителите да не им е чак толкова трудно. Е, няма как да стане това нещо", коментира Стайков.

"Дори и да се стигне до малко по-високи лихвени нива, поне ще бъдат защитени хората, да не си губят жилищата", опонира Горов.

Още: Ефектът на тежките американски санкции: Голям брой руски петролни танкери пуснаха котва

Още: Плашат със съд онлайн потребители заради неполучени пратки

От "Активни потребители" подкрепят идеите на левицата.

"При едно законово отпадане на таксата, човек вече може да си смени банката, да започне на чисто. А сега вие сте закреспостен за следващите 20 години", каза Богомил Николов, председател "Активни потребители". Николов изтъкна, че управляващите трябва да назначат финансов омбудсман, който да е още един защитник на потребителите при спорове с банките.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес