Заради действия на българското правителство от 2014 година (бел. ред. - тогава на власт все още беше кабинетът "Орешарски", поне до 6 август, 2014 година), Международният арбитражен съд в Париж осъди България да плати допълнително още 24 483 934 лева на строителя на Дунав мост 2 FCC Construccion. Това обяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков след днешното заседание на Министерския съвет.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
По думите на Желязков, до решението се е стигнало, след като през 2013 година FCC заявява претенция за изплащане на допълнителни близо 11 млн. евро. Причината - строителят счита, че държавата се е забавила да осигури учредяването на концесия за добив на инертни материали за изграждането на насипи на прилежащата инфраструктура на "Дунав мост 2".
"Въпреки че към онзи момент, съгласно българското законодателство за държавата изрично не е следвал подобен ангажимент, със свое писмо от 5 август 2014 година тогавашното правителство, в лицето на вицепремиера Даниела Бобева, признава задължението, като в писмото вицепремиерът казва, че държавата няма необходимите финансови средства, но е уведомила министъра на финансите, като е уточнен размерът и начинът на плащане на задълженията в съответствие с постигнатите договорености и се препоръчва тяхното окончателно уреждане", твърди Желязков. Той уточни, че по този начин държавата, в лицето на тогавашното правителство, е признала, че дължи поисканите от FCC допълнителни пари и това е дало основание на Международния арбитражен съд в Париж да потвърди, че от тази дата между българската държава и FCC има валидно обвързващо споразумение.
"Тези действия пораждат няколко съществени въпроса. Необходимо ли е било да бъде признавано това задължение, вместо да се опитат през арбитражния съд да оспорят това искане? Защо след като са признали този дълг не са го платили, а са оставили това да се плаща от следващите правителства, като с лихвите дългът вече е нараснал до 14,3 млн. евро", добави Росен Желязков. Министърът каза още, че се е наложило да се водят серия от преговори, в резултат на което размерът на лихвите е намален и българската държава ще плати 24 483 000 лв., което е с 3 423 000 лв. по-малко от първоначално исканото.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени