След като вчера руският енергиен министър Александр Новак заяви, че проектът за петролопровода „Бургас - Александруполис” не е прекратен окончателно, областният управител на Бургас заяви, че всъщност няма ново развитие около темата.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
„Няма основание да считаме, че се възраждат стари страхове за петролопровода "Бургас – Александруполис". Поводът, за който се повдига въпроса, е това, че предстои на 7 и 8 април ежегодното заседание на междуправителствената комисия. В рамките й предполагам, че ще се коментира темата, но тя се коментира всеки път. Контекстът на този въпрос е само в правен смисъл, нищо ново не се е случило”, коментира областният управител Павел Маринов, предаде БГНЕС.
Той обаче подчерта, че един международен договор се счита за развален, когато всички страни се откажат от него, а само България е направила това.
"Проектът "Бургас – Александруполис" бе спрян с политически мотиви, нито един технологичен, юридически или икономически. Бяха използвани пропуски в процедурата, за да се политизира проблемът. Това не означава, че проектът е лош и не е изгоден за България. Тезата, която застъпвах по времето на референдума, не я отстъпвам и днес – аз съм "за" този проект. И мога да я отстоявам навсякъде и под всякаква форма", каза Маринов.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Според кмета на Поморие Иван Алексиев обаче повод за притеснение има. Той напомни, че на 16 май 2009 г. 98% от жителите на Поморие категорично са казали "не" на проекта на проведения референдум. Позицията ни не е променена, каза Алексиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Той призна, че докато всички страни не се откажат от проекта, договорът си остава факт. Правителството ни трябва да се съобрази обаче с мнението на жителите на Поморие, на Бургас и на Созопол, подчерта Алексиев.
България излезе от „Бургас – Александруполис” през декември 2011 поради екологични опасения, а през март 2013 г. парламентът денонсира на сключеното за проекта междуправителствено споразумение с Москва и Атина. След последното изказване на руско официално лице обаче се появиха притеснения, че Русия се опитва да възроди проекта. Бургаски еколози вече обявиха, че са готови да излязат на протест, ако това се случи.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС